Pregled bibliografske jedinice broj: 274071
Mahnić i njegova Staroslavenska akademja. U povodu prijenosa posmrtnih ostataka krčkog biskupa dr. Antuna Mahnića iz Zagreba u Krk, 23. studenoga 2002. godine.
Mahnić i njegova Staroslavenska akademja. U povodu prijenosa posmrtnih ostataka krčkog biskupa dr. Antuna Mahnića iz Zagreba u Krk, 23. studenoga 2002. godine.. Krk: Poglavarstvo grada Krka ; Povijesno društvo otoka Krka ; Vitagraf, 2002 (monografija)
CROSBI ID: 274071 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mahnić i njegova Staroslavenska akademja. U povodu prijenosa posmrtnih ostataka krčkog biskupa dr. Antuna Mahnića iz Zagreba u Krk, 23. studenoga 2002. godine.
(Mahnić and his Odl Savic Academy. Written in memory of transfer of the remains of Krk’ s bishop, dr. A. Mahnić from Zagreb to Krk, November 23, 2002)
Autori
Bozanić, Anton ; Strčić, Petar
Ostali urednici
Radić, Milan
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Autorske knjige, monografija, znanstvena
Izdavač
Poglavarstvo grada Krka ; Povijesno društvo otoka Krka ; Vitagraf
Grad
Krk
Godina
2002
Stranica
113
ISBN
953-7030-01-6
Ključne riječi
Mahnić; biskup; Krk; Staroslavenska akademija; glagoljaška baština; izdavaštvo
(Mahnić; bishop; Old Slavic Academy; glagolitic heritage; publishing)
Sažetak
U knjizi je govor o Krčkoj biskupiji, osnovane (vjerojatno) u 6. st., od prve polovice 19. proširene na sve Kvarnerske otoke, uključivši i o. Rab i dio o. Paga. Jedino se na o. Krku in continuo održala staroslavenska/starohrvatska Služba Božja i glagoljaška baština. U 19. st. došla je na udar talijanaško-talijanskih vladajućih struktura, iako je apsolutna većina hrvatski puk. Dr. Anton Mahnić (Kobdilj, 1850– Zagreb, 1920), Slovenac iz goričkoga područja, profesor, pisac, izdavač i urednik, postao je 1896. krčki biskup. Nakon kratkovremenog nesnalaženja, Mahnić je postao žestok branitelj ugroženih nacionalnih i drugih prava svoje hrvatske pastve, pa je, uz ostalo, osnovao je 1902. u gradu Krku i znastveno-istraživačku instituciju, Staroslavensku akademiju, s plodnom izdavačkom djelatnošću. Postao je i organizator Hrvatskoga katoličkog pokreta u Hrvatskoj (rasparčanoj u Habsburškoj Monarhiji), itd. Talijanski okupator 1919. odveo ga je u interanciju kod Rima. Teško bolesnoga pustio ga je 1920. te je preminuo u izgnanstvu, iste godine u Zagrebu. Akademija se ugasila, ali je poslije II. sv. rata obnovljena u obliku Staroslavenskog instituta u Zagrebu, danas Zavod.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA