Pregled bibliografske jedinice broj: 273953
Veza meteoroloških faktora i parametara koagulacije krvi kod cerebrovaskularnih bolesnika
Veza meteoroloških faktora i parametara koagulacije krvi kod cerebrovaskularnih bolesnika // Hrvatski meteorološki časopis, 26 (1991), 65-76 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 273953 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Veza meteoroloških faktora i parametara koagulacije krvi kod cerebrovaskularnih bolesnika
(Corelation Between Meteorological Factors and Blood Coagulation Parameters in Cerebrovascular Patients)
Autori
Pleško, Nada ; Klein-Pudar, Miroslava ; Zaninović, Ksenija
Izvornik
Hrvatski meteorološki časopis (0352-1079) 26
(1991);
65-76
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
cerebrovaskularni bolesnici; prolaz hladne fronte; temperatura zraka; tlak zraka; parametri koagulacije krvi; tlak krvi
(cerebrovascular patients; cold front passage; air temperature; barometric pressure; blood coagulation parameters; blood pressure)
Sažetak
U radu se iznose rezultati mjerenja parametara koagulacije krvi (indeks agregata, agregacija trombocita, protrombinsko vrijeme, trombinsko vrijeme, akt. parc. tromb. vrijeme, količina fibrinogena u krvi) i tlaka krvi (sistoličkog i diastoličkog) kod cerebrovaskularnih bolesnika u različitim vremenskim uvjetima tijekom godine. Obuhvaćen je raspon temperatura zraka od 2-25°C i tlakova zraka od 987-1004 hPa. Mjerenja su obavljana u 6 trodnevnih serija pri čemu je u centralnom danu svake serije regisriran prolaz hladne fronte preko Zagreba. Rezultati pokazuju da signifikante veze (P<=0.05) postoje samo između protrombinskog vremena i trombinskog vremena i temperature zraka. One govore da je protrombinsko i trombinsko vrijeme to duže što je temperatura zraka viša. Visoko signifikanta korelacija (r=-0.465, P<0.01) dobivena je još između količine fibrinogena u krvi i tlaka zraka, pokazujući da fibrinogena ima to više što je tlak zraka niži. S obzirom na prolaz hladne fronte prosječno protrombinsko vrijeme skraćuje se prolaz fronte (od "n-1" do "n+1" dana), dok prosječno trombinsko vrijeme oscilira oko dana s prolazom fronte, a najkraće je dan nakon prolaza. Prosječna oscilira oko dana s prolazom fronte, a najkraće je dan nakon prolaza. Prosječna količina fibrinogena najveća je dan prije prolaza pronte, a najmanje u danu prolaza.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Državni hidrometeorološki zavod