Pregled bibliografske jedinice broj: 273820
Prostorno i društveno-ekonomsko određenje Zabiokovlja i njegova gravitacijskog područja
Prostorno i društveno-ekonomsko određenje Zabiokovlja i njegova gravitacijskog područja // Zavičajno blago u funkciji razvoja Zabiokovlja: (čuvajmo zavičajno - poštujmo europsko) : zbornik radova / Mrkonjić, Anđelko ; Cambi, Nenad (ur.).
Split: Književni krug Split, 2005. str. 9-25
CROSBI ID: 273820 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prostorno i društveno-ekonomsko određenje Zabiokovlja i njegova gravitacijskog područja
(Regional and Socio-economic System of Zabiokovlje and its Catchment Area)
Autori
Družijanić, Ljubo ; Mrkonjić, Anđelko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Zavičajno blago u funkciji razvoja Zabiokovlja: (čuvajmo zavičajno - poštujmo europsko) : zbornik radova
Urednik/ci
Mrkonjić, Anđelko ; Cambi, Nenad
Izdavač
Književni krug Split
Grad
Split
Godina
2005
Raspon stranica
9-25
ISBN
953-163-265-0
Ključne riječi
R.Hrvatska, R. BiH, Zabiokovlje, gravitacijska područja, općine, prostor, poljoprivreda, stanovništvo, gospodarstvo, područje, države, obala, otoci
(The Republic of Croatia, Bosnia and Herzegovina, Zabiokovlje, catchment area, councils, areas, agriculture, population, economy coast, islands)
Sažetak
Istraživanja o gospodarstvu i kretanju broja stanovnika u Zabiokovlju pokazuju rezultate koji su veoma zabrinjavajući u oba promatrana područja, pogotovo na području kretanja stanovništva. U Zabiokovlju vlada bijela kuga, a pojedini njegovi dijelovi nalaze se u dubokoj agoniji. To su općine koje nisu riješene sistemski i prostorno. U najtežoj su situaciji Imotski i Vrgorac, čiji prostori pripadaju R. Hrvatskoj. Stanje je još složenije jer se Zabiokovlje nalazi u specifičnom položaju, budući da pripada dvjema državama, a prostorno čini moguću potencijalnu jedinstvenu prirodnu osnovicu za održivi razvoj sa širim gravitacijskim područjem. Problem rješavanja održivoga razvoja u gospodarstvu, a time zadržavanje i povratak čovjeka u prostor, ne može riješiti samo struka. Iniciranje rješavanja problema nalazi se u dogovoru država Hrvatske i BiH ; ne samo pokrenuti inicijativu, nego one moraju donijeti zajedničke mjere koje će omogućiti struci da riješi ove probleme. Ti se problemi moraju rješavati zajednički, jer su prostori u kojima oni postoje međusobno komplementarni. Rješavanjem problema u jednoj državi, a njegovim zapostavljanjem u drugoj, nastali bi (dugoročno) još teži problemi, budući da se, kao što rekosmo, radi o komplementarnom prostoru.
Izvorni jezik
Hrvatski