Pregled bibliografske jedinice broj: 273493
Percepcija krajolika autoceste iz vizure vozača (na primjeru autoceste Zagreb-Rijeka)
Percepcija krajolika autoceste iz vizure vozača (na primjeru autoceste Zagreb-Rijeka) // Istraživanja o prostoru - ReseArch Space / Jurković, Sonja ; Božić, Nikša ; Gašparović, Sanja (ur.).
Zagreb: Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2006. str. 205 - 211. (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 273493 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Percepcija krajolika autoceste iz vizure vozača (na primjeru autoceste Zagreb-Rijeka)
(Driver's visual perception of highway landscape (example of thr Zagreb-Rijeka highway))
Autori
Gašparović, Sanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Istraživanja o prostoru - ReseArch Space
/ Jurković, Sonja ; Božić, Nikša ; Gašparović, Sanja - Zagreb : Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2006, 205 - 211.
Skup
Znanstveni kolokvij "Istraživanja o prostoru" (Poslijediplomski studij "Prostorno planiranje, urbanizam i parkovna arhitektura"
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 16.01.2006
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
anketno istraživanje; autocesta; oblikovanje krajolika
(survey; highway; landscape design)
Sažetak
Područje interesa ovog istraživanja odnosi se na planiranje i oblikovanje krajolika velikih infrastrukturnih poteza. Njegov je cilj pokazati u kojoj mjeri suvremeno oblikovanje autocestovnih pravaca u Hrvatskoj odgovara zahtjevima njihovih korisnika, te ukazati na "novu" ulogu autoceste koja iz perspektive vozača u današnje doba treba poprimiti osim prometnih i dodatna značenja. Anketnim ispitivanjem koje je provedeno na terenu, na odabranoj trasi autoceste Zagreb-Rijeka, među 217 anketiranih dobiveni su objektivni i relevantni podaci koji govore o načinu vizualnog doživljaja prostora uz autocestu samih njenih korisnika. Kroz trideset pitanja ankete istraženi su stavovi vozača i suvozača o načinu na koji percipiraju krajolik, njegova oštećenja, informacije o prostoru, te oblikovanje odmorišta i inženjerskih konstrukcija. Rezultati anketnog istraživanja potvrdili su jednu od osnovnih teza, a to je da je većini korisnika autoceste krajolik izuzetno važan jer nedvojbeno doprinosi kvaliteti same trase i ukupnom prostornom doživljaju, a oštećenja prirodnog krajolika u velikoj mjeri utječu na ukupnu sliku i doživljaj same prometnice. Poimanje autocestovnih pravaca kod nas, kad se govori o aspektu informiranosti, prilično je ograničeno, te postoji izrazita potreba većeg informiranja o prostoru, pogotovo u kontekstu turizma. Jedan od najčešće isticanih problema je manjak odmorišta, te zapostavljanje problema njihovog oblikovanja, dok su inženjerske konstrukcije primarno percipirane kao negativni doživljajni elementi trase, pa se stoga njihovo oblikovanje i uklapanje u krajolik može smatrati izrazito osjetljivim temama. Rezultati istraživanja potvrdili su neospornu nedjeljivost krajolika i autoceste, te dokazali da je samo jedna u nizu uloga autoceste prometna povezanost. Premda smo je zbog njenog prostorno gospodarskog značaja skloni često isticati na prvo mjesto, objektiviziranjem doživljaja kroz ispitivanje relevantnog anketnog uzorka pokazano je da oblikovanje i odnos autoceste prema prostoru kojim prolazi zaslužuju bar podjednaku važnost.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam
POVEZANOST RADA