Pregled bibliografske jedinice broj: 272788
Kasnoantičko groblje na Štrbincima kod Đakova - iskopavanja u 2002. i 2003.
Kasnoantičko groblje na Štrbincima kod Đakova - iskopavanja u 2002. i 2003. // Arheološki radovi i rasprave, 14 (2007), 141-246 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 272788 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kasnoantičko groblje na Štrbincima kod Đakova - iskopavanja u 2002. i 2003.
(Late Roman Cemetery at the Site of Štrbinci near Đakovo - Excavations in 2002 and 2003)
Autori
Migotti, Branka
Izvornik
Arheološki radovi i rasprave (0570-8958) 14
(2007);
141-246
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
kasnoantičko groblje; nalazište Štrbinci; Panonija; grobni ritual; prilozi
(Late Roman cemetry; site of Štrbinci; Pannonia; grave ritual; grave finds)
Sažetak
U 2002. i 2003. nastavljeno je sustavno iskopavanje kasnoantičkog groblja na Štrbincima kod Đakova, započeto 1999. Istražena je površina od 275 m2 u okviru koje je otkriveno 11 kosturnih ukopa bez grobne konstrukcije, pretežno loše sačuvanih, te 4 potpuno razorene grobnice zidane opekom. Sačuvan je tlocrt triju grobnica, uglavnom u vidu negativa temeljne stope u žbuci, te moćnih ruševina od zdrobljene opeke, žbuke i pokojeg kamena vapnenca. Jedna je grobnica bila oslikana raznobojnim freskama, na kojima se motivi radi prevelike razmrvljenosti ne razabiru. U zidanim grobnicama zatečeno je veoma malo rasutih kostiju, dok su ukopi u goloj zemlji sadržavali ispružene kosture orijentirane Z-I (glava na zapadu), najčešće s otklonom prema sjeveru. Analizom kostiju utvrđen je broj pokojnika koji odgovara broju grobova/grobnica, premda su dvije od četiri zidane grobnice mogle primiti i više od jednog pokojnika. U 8 grobova/grobnica zatečeni su nalazi u različitom stanju sačuvanosti, od cjelovitih do gotovo potpuno uništenih. Oni sadrže 2 brončane pojasne kopče, od kojih je jedna pokositrena, 1 srebrni pojasni jezičac, 1 željezno-olovni prsten, po 1 željeznu i brončanu narukvicu, 4 stožaste staklene čaše, ostatke staklene posude nepoznatog oblika i namjene, 3 glinena ocakljena vrča, 1 brončani novac 2. polovice 4. stoljeća, te dva olovna predmeta neodređenog oblika i nejasne namjene. U južnome dijelu iskopa antički su grobovi bili ukopani u sloj neolitičkih jama koje su sadržavale uobičajenu građu (ulomke glinenih posuda, kameno, glineno i koštano oruđe, te životinjske kosti). U okviru tog dijela groblja zatečena je i rimska nadsvođena keramička peć tlocrta u obliku osmice, od koje je sačuvana osnovna okruglasta jama sa zidovima od zapečene zemlje, te jamski predprostor ispunjen garom ; u osnovnoj jami sačuvan je samo početak svodnog zaobljenja. U kataloškome dijelu predočen je opis grobova i grobnih priloga s analogijama i datiranjem, dok se u Razmatranjima raspravlja o tipološko-kronološkim, imovinskim, statusnim i religijsko-ritualnim vidovima pojedinih skupina grobnih priloga.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
101-1300623-2540 - Romanizacija i kristijanizacija hrvatskog dijela provincije Panonije (Migotti, Branka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti
Profili:
Branka Migotti
(autor)