Pregled bibliografske jedinice broj: 272757
Određivanje koncentracije ukupnih lebdećih čestica- Usporedba rezultata dobivenih pomoću aparata za mjerenje velikih volumena zraka i nalizatorom tipa TEOM
Određivanje koncentracije ukupnih lebdećih čestica- Usporedba rezultata dobivenih pomoću aparata za mjerenje velikih volumena zraka i nalizatorom tipa TEOM // Četvrti hrvatski znanstveno-stručni skup « ; Zaštita zraka '05» ; , Zbornik radova / Šega, Krešimir (ur.).
Zagreb: Hrvatsko udruženje za zaštitu zraka (HUZZ), 2005. str. 41-45 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 272757 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Određivanje koncentracije ukupnih lebdećih čestica- Usporedba rezultata dobivenih pomoću aparata za mjerenje velikih volumena zraka i nalizatorom tipa TEOM
(Total suspended particulate measurements:Comparisn between results obtained bz high volume sampler and TEOM)
Autori
Alebić-Juretić, Ana ; Matković, Nada ; Zubak Velimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Četvrti hrvatski znanstveno-stručni skup « ; Zaštita zraka '05» ; , Zbornik radova
/ Šega, Krešimir - Zagreb : Hrvatsko udruženje za zaštitu zraka (HUZZ), 2005, 41-45
Skup
Četvrti hrvatski znanstveno-stručni skup « ; Zaštita zraka '05» ;
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 12.09.2005. - 16.09.2005
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
ukupne lebdeće čestice; usporedba HV-TEOM; korekcijski faktor
(TSP; HV-TEOM comparison; correction factor)
Sažetak
Monitoring brodogradilišta « Viktor Lenac» obuhvaćao je i praćenje ukupnih lebdećih čestica (ULČ) i u njima prisutnih metala. U početku se praćenje ULČ vršilo gravimetrijski, tj . vaganjem sakupljenih uzoraka na filter papiru pomoću aparata za sakupljanje velikih volumena zraka (HV). Od sredine 2000. uz postojeći HV uređaj postavljen je analizator za određivanje trenutnih koncentracija ULČ tipa TEOM. Princip rada ovog analizatora je da se prirast mase ULČ na eksponiranom filteru važe na mikrovazi pri konstantnoj temperaturi od 50oC. Zbog uočene razlike u rezultatima u odnosu na one dobivene uzorkovanjem pomoću HV, radna temperatura analizatora smanjena je na 40oC. U radu su prikazani rezultati mjerenja ULČ na postaji Vrh Martinšćice u razdoblju 2001-2003. Kontinuiranim praćenjem ULČ pomoću analizatora dobiveni su rezultati niži od 26-38% u odnosu na diskontinuirano uzorkovanje pomoću HV kao referentne metode. Za izbjegavanje mogućeg utjecaja različitog broja uzoraka, u daljnjoj analizi razmotreni su rezultati TEOMa u vrijeme kad je vršeno uzorkovanje pomoću HV. I u tom slučaju TEOMom dobiveni rezultati su 15-35% niži. Niži rezultati koncentracija ULČ dobiveni TEOMom potvrđuju već ranija opažanja u tom smjeru, a pripisani su gubljenju lako hlapivih komponenti i vlage pri radu na 40oC.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
0098030
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka,
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb