Pregled bibliografske jedinice broj: 272079
Utjecaj položaja mješala pri suspendiranju plutajućih čestica u miješalici s dvama turbinskim mješalima
Utjecaj položaja mješala pri suspendiranju plutajućih čestica u miješalici s dvama turbinskim mješalima // VI: susret mladih kemijskih inženjera / Kosar, Vanja ; Zelić, Bruno (ur.).
Zagreb: Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, 2006. (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 272079 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj položaja mješala pri suspendiranju plutajućih čestica u miješalici s dvama turbinskim mješalima
(Impact of impeller position on suspension of floating particles in dual impeller agitated tank)
Autori
Akrap, Marija ; Drnasin, Željana ; Kuzmanić, Nenad
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
VI: susret mladih kemijskih inženjera
/ Kosar, Vanja ; Zelić, Bruno - Zagreb : Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, 2006
Skup
VI: susret mladih kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 23.02.2006. - 24.02.2006
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Plutajuće čestice; suspenzija; turbinsko mješalo; pozicija mješala
(floating solids; suspension; turbine impellers; impeller position)
Sažetak
Postupak suspendiranja čvrstih plutajućih čestica u mješalici provodio se uz uporabu jednog ili dvaju turbinskih mješala s četirima ravnim lopaticama nagnutim pod kutem od 45° (skr. PTD tip mješala) koja su se nalazila na zajedničkoj osovini. Polietilenske čestice ( p = 840 kg/m3 ; dp = 205  m) korištene su kao disperzna faza, dok se kao kontinuirana faza koristila obična voda ( L = 990 kg/m3). U radu se istraživao utjecaj udaljenosti mješala od dna posude, c/D, kao i utjecaj međusobne udaljenosti mješala, s/D, na postizanje stanja potpune suspenzije, odnosno na utrošak snage miješanja. Stanje potpune suspenzije određivano je vizualnom Joostenovom metodom, dok se utrošak snage određivao pomoću osjetila i mjerila zakretnog momenta. Rezultati rada ukazuju da pridodavanje još jednog mješala na zajedničku osovinu u miješalici u kojoj se provodi suspendiranje plutajućih čestica ima pozitivan učinak na taj postupak. Učinak se odražava u smanjenju vrijednosti bezdimenzijske Froudov značajke, FrJS te smanjenom utrošku snage mješanja, izraženom kao (P/m)JS ili Np. Također je utvrđeno da u sustavu s dvama PTD mješalima analizirane vrijednosti bitno ovise o položaju korištenih mješala, posebice o njihovoj međusobnoj udaljenosti. Dobiveni rezultati posljedica su sveukupnog toka kapljevine u sustavu, odnosno međusobnog utjecaja tokova koje razvijaju pojedina mješala. Radi što potpunijeg razumijevanja utjecaja razvijenih tokova provedeno je fotografiranje miješajućeg sustava, kao i simuliranje istog uz uporabu programskog paketa VisiMix2000 Turbulent.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Kemijsko-tehnološki fakultet, Split