Pregled bibliografske jedinice broj: 270946
Povezanost Eysenckovih dimenzija ličnosti, kognitivnih procjena i strategija suočavanja sa stresom s raspoloženjem adolescenata
Povezanost Eysenckovih dimenzija ličnosti, kognitivnih procjena i strategija suočavanja sa stresom s raspoloženjem adolescenata // Društvena istraživanja, 16 (2007), 4-5; 917-941 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 270946 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Povezanost Eysenckovih dimenzija ličnosti, kognitivnih procjena i strategija suočavanja sa stresom s raspoloženjem adolescenata
(The relationship between Eysenck personality traits, cognitive appraisals and coping strategies with adolescents mood)
Autori
Kalebić Maglica, Barbara
Izvornik
Društvena istraživanja (1330-0288) 16
(2007), 4-5;
917-941
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
crte ličnosti; kognitivne procjene; suočavanje sa stresom; raspoloženja; adolescenti
(personality traits; cognitive appraisals; coping with stress; moods; adolescents)
Sažetak
U razdoblju adolescencije se mladi ljudi susreću s mnogobrojnim promjenama u različitim sferama svog života i stoga je za njih jako važno efikasno se suočiti sa stresom. Cilj ovog istraživanja je ispitati efekte Eysenckovih crta ličnosti, kognitivnih procjena, strategija suočavanja sa stresnim situacijama vezanim uz školu na raspoloženja. Istraživanje je provedeno na uzorku od 545 učenika osnovnih i srednjih škola. Učenici su u prvom djelu ispitivanja ispunjavali upitnik ličnosti, a u drugom djelu su se trebali dosjetiti najstresnije situacije koja im se dogodila u posljednjih mjesec dana. Potom su trebali procjeniti koliko je ta situacija za njih bila stresna i prijeteća, jesu li je mogli kontrolirati, kako su se suočili s tom situacijom i kako su se osjećali nakon nje. Empirijski, istraživanje proširuje postojeća saznanja time što upućuje na simultano djelovanje Eysenckovih crta ličnosti. Isto tako upućuje na doprinos varijabli kognitivnih procjena i njihovu važnost za strategije suočavanja u situacijama vezanim uz školu. Teorijski, ovo istraživanje daje podršku Lazarusovom transakcijskom modelu stresa i suočavanja, dok se praktični doprinos ovog istraživanja odnosi na mogućnost provođenja intervencija u smislu mijenjanja, odnosno treninga efikasnih mehanizama suočavanja kako bi se omogućilo bolje funkcioniranje, odnosno prilagodba adolescenata.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
009-0092660-2658 - Osobine ličnosti, emocionalni i socijalni procesi kao odrednice zdravlja (Kardum, Igor, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka
Profili:
Barbara Kalebić Maglica
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Current Contents Connect (CCC)
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Social Science Citation Index (SSCI)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- IBSS - The International Bibliography of the Social Sciences
- Sociological Abstracts