Pregled bibliografske jedinice broj: 267895
Radovi hrvatskih arhitekata u časopisu "Wiener Bauhütte"
Radovi hrvatskih arhitekata u časopisu "Wiener Bauhütte" // Radovi instituta za povijest umjetnosti, 30 (2006), 229-240 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 267895 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Radovi hrvatskih arhitekata u časopisu "Wiener Bauhütte"
(The Works of Croatian Architects and the Journal "Wiener Bauhütte")
Autori
Damjanović, Dragan
Izvornik
Radovi instituta za povijest umjetnosti (0350-3437) 30
(2006);
229-240
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Wiener Bauhütte; Friedrich von Schmidt; Historicizam; Herman Bollé; Janko Josip Grahor; Josip Vancaš; Janko Holjac; Martin Pilar; Vinko Rauscher
(Wiener Bauhütte; Friedrich von Schmidt; Historicism; Herman Bollé; Janko Josip Grahor; Josip Vancaš; Janko Holjac; Martin Pilar; Vinko Rauscher)
Sažetak
Uloga bečke Akademije likovnih umjetnosti i Friedricha von Schmidta u povijesti arhitekture Hrvatske u drugoj polovini 19. stoljeća još je uvelike nedotaknuta tema. Jedan od najznačajnijih produkata rada Schmidta na ovoj instituciji je udruženje i časopis Wiener Bauhütte. Udruženje je najprije okupljalo studente, a potom i završene arhitekte koje je vezao specifičan pogled na arhitekturu svojstven zrelom historicizmu – pažljivim proučavanjem spomeničkog naslijeđa nastojao se savladati jezik oblika srednjovjekovnih, renesansnih i drugih građevina, koji bi se kasnije koristio u brojnim novogradnjama i restauracijama. Časopis koji je udruženje izdavalo sastojao se stoga isključivo od najprije pedesetak, a potom i više od stotinu nacrta starih i suvremenih gradnja u vrlo velikom mjerilu. Ovi su crteži bili većim dijelom djela studenata Akademije, te Politehnike. Sveukupno osam je hrvatskih arhitekata publiciralo u njemu svoje radove: svih šest naših učenika Friedricha von Schmidta: Hermann Bollé, Josip Vancaš, Vinko Rauscher, Janko Josip Grahor, Martin Pilar i Janko Holjac, te još dva arhitekta neovisno o njima: Nikola Kolar, student Politehnike, te Ćiril Metod Iveković. Iako nije riječ o originalnim djelima već arhitektonskim snimkama postojećih stanja građevina, ovi su nacrti bili prva, a u većini slučajeva i jedina prilika, našim arhitektima da publiciraju svoje radove u bečkom časopisu, a s druge strane u njihovim se prvim radovima već jasno uočavaju buduće tendencije njihova stvaralaštva: prepoznajemo Bolléov interes za umjetnički obrt, Rauscherov interes za gotičku arhitekturu, Pilarov i Holjčev za narodno graditeljstvo, a Vancašev i Grahorov za renesansu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam, Povijest umjetnosti
POVEZANOST RADA
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- BHA Bibliography of the History of Art
- Vandoeuvre-les-Nancy Cedex
- Francuska/Santa Monica
- Cal. USA