Pregled bibliografske jedinice broj: 267665
Utjecaj akumuliranoga željeza na aktivnost enzima glukoza-6-fosfat dehidrogenaze i laktat dehidrogenaze u jetri šarana (Cyprinus carpio L.)
Utjecaj akumuliranoga željeza na aktivnost enzima glukoza-6-fosfat dehidrogenaze i laktat dehidrogenaze u jetri šarana (Cyprinus carpio L.), 2006., magistarski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 267665 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj akumuliranoga željeza na aktivnost enzima glukoza-6-fosfat dehidrogenaze i laktat dehidrogenaze u jetri šarana (Cyprinus carpio L.)
(The effect of iron accumulation on the activity of glucose-6-phosphate dehydrogenase and lactate dehydrogenase in the carp liver (Cyprinus carpio L.))
Autori
Gregorović, Gordana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
03.05
Godina
2006
Stranica
102
Mentor
Kalafatić, Mirjana
Ključne riječi
Šaran; Cyprinus carpio L.; Željezo; Glukoza-6-fosfat dehidrogenaza; Laktat dehidrogenaza; Histokemija; Morfometrija
(Carp; Cyprinus carpio L.; Iron; Glucose-6-phosphate dehidrogenase; Lactate dehydrogenase; Histochemistry; Morphometry)
Sažetak
Željezo je esencijalni metal, no istodobno je i potencijalni toksin. Željezo u povišenim količinama katalizira stvaranje najreaktivnijih slobodnih kisikovih radikala koji stupaju u reakcije s brojnim staničnim makromolekulama i izazivaju njihovo oštećenje. U ovom istraživanju praćeno je po prvi puta akumuliranje željeza u tkivu jetre šarana tijekom dugotrajne intoksikacije (77 dana) s maksimalno dopuštenom koncentracijom željeza u vodi (1 mg/L). Pratio se i utjecaj željeza na aktivnost antioksidativnog enzima glukoza-6-fosfat dehidrogenaze (G6PDH) kao i enzima laktat dehidrogenaze (LDH), markera oštećenje stanica i tkiva. Nakupine željeza u tkivu te aktivnost navedinih enzima dokazivane su histokemijskim metodama, a zatim analizirane svjetlosnim mikroskopom te mopfometrijskim programom za mjerenje mikroskopskih slika. Utvrđeno je da se željezo u početku akumulira u endotelu sinusoida, znatno manje u citoplazmi hepatocita te ponekim jezgrama. daljnjim tretiranjem željezo se osim u hepatocitima počinje nakupljati i u makrofazima te se njegova količina u tkivu povećava proporcionalno duljini tretiranja. Morfometrijska mjerenja pokazuju da dugotrajno izlaganja željezu dovodi do značajnog akumuliranja tog metala u jetri šarana. Akumulirano željezo reducira zrnatu i difuznu aktivnost enzima G6PDH te povećava difuznu aktivnost enzima LDH. Iz dobivenih rezultata može se zaključiti da je korištena koncentracija željeza u vodi ipak dovoljno visoka da izazove oštećenja jetre, glavnog metaboličkog organa riba.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija