Pregled bibliografske jedinice broj: 265327
Emocionalna inteligencija, dimenzije privrženosti i zadovoljstvo životom
Emocionalna inteligencija, dimenzije privrženosti i zadovoljstvo životom // 17. Dani Ramira i Zorana Bujasa: Sažeci priopćenja / Kamenov, Željka ; Jelić, Margareta ; Jokić Begić, Nataša (ur.).
Zagreb: Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2005. str. 72-72 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 265327 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Emocionalna inteligencija, dimenzije privrženosti i zadovoljstvo životom
(Emotional intelligence, attachment dimensions and life satisfaction)
Autori
Marjanović, Iva ; Buško, Vesna ; Šverko, Dina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
17. Dani Ramira i Zorana Bujasa: Sažeci priopćenja
/ Kamenov, Željka ; Jelić, Margareta ; Jokić Begić, Nataša - Zagreb : Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2005, 72-72
Skup
17. Dani Ramira i Zorana Bujasa
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 15.12.2005. - 17.12.2005
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
emocionalna inteligencija; privrženost; zadovoljstvo životom
(emotional intelligence; attachment; life satisfaction)
Sažetak
Prema rezultatima postojećih istraživanja čini se da je emocionalnu inteligenciju definiranu kao mentalnu sposobnost moguće pouzdano mjeriti objektivnim testovima učinka. No, validacijske studije daju znatno manje jasnih odgovora kada je riječ o kriterijskoj valjanosti ili praktičnoj upotrebljivosti mjera ovog konstrukta. U radu su prikazani preliminarni rezultati provjere prilagođenih verzija nekoliko objektivnih testova namijenjenih procjeni dvaju komponenata emocionalne inteligencije, u skladu s modelom Mayera i Saloveya (1997, 1999) nazvanih kao razumijevanje i analiza emocija te upravljanje emocijama. Također, provjerena je hipoteza o povezanosti ispitanih aspekata emocionalne inteligencije, privrženosti i zadovoljstva životom. Uz instrumente za mjerenje komponenata emocionalne inteligencije - razumijevanja odnosno upravljanja emocijama primijenjena je i modificirana verzija Inventara iskustva u bliskim vezama i Skala zadovoljstva životom. U istraživanju je sudjelovalo ukupno 286 studenata Filozofskog fakulteta i Fakulteta strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu. Rezultati pokazuju da ispitanici sa sigurnim tipom privrženosti postižu statistički značajno više rezultate na testovima razumijevanja i upravljanja emocijama od ispitanika svrstanih u grupu nekog od preostalih (nesigurnih) tipova privrženosti. Hijerahijskom regresijskom analizom ispitan je relativni doprinos mjera emocionalne inteligencije i dimenzija privrženosti (anksioznost i izbjegavanje) u objašnjenju zadovoljstva životom. Upravljanje emocijama i dimenzija anksioznosti pokazali su se značajnim prediktorima zadovoljstva životom.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Psihologija