Pregled bibliografske jedinice broj: 264305
Postoje li razlike između poimanja i doživljavanja emocija?
Postoje li razlike između poimanja i doživljavanja emocija? // 17. Dani Ramira i Zorana Bujasa: Sažeci priopćenja / Kamenov, Željka ; Jelić, Margareta ; Jokić Begić, Nataša (ur.).
Zagreb: Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2005. str. 110-110 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 264305 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Postoje li razlike između poimanja i doživljavanja emocija?
(Are there differences between conceptualizing and experiencing emotions?)
Autori
Šverko, Dina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
17. Dani Ramira i Zorana Bujasa: Sažeci priopćenja
/ Kamenov, Željka ; Jelić, Margareta ; Jokić Begić, Nataša - Zagreb : Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2005, 110-110
Skup
17. Dani Ramira i Zorana Bujasa
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 15.12.2005. - 17.12.2005
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
emocije; semnatička sličnost; trenutačno doživljavanje emocija; organizacija emocija
(emotions; semantic similarity; momentary emotional experience; emotion organization)
Sažetak
Osnovni je cilj ovoga rada bio utvrditi i usporediti konceptualnu i iskustvenu organizaciju emocija. U prvom dijelu istraživanja ispitanici (N= 415) su procjenjivali vlastito trenutačno emocionalno stanje pomoću ček-liste emocija. U drugom dijelu istraživanja od ispitanika (N=52) se tražilo da sortiraju emocije s obzirom na semantičku sličnost. Rezultati hijerarhijske klaster analize na podacima iz prvog dijela istraživanja predstavljaju organizaciju emocija s obzirom na njihovo istovremeno pojavljivanje na doživljajnom planu. Rezultati hijerarhijske klaster analize na podacima iz drugog dijela istraživanja predstavljaju konceptualnu organizaciju riječi hrvatskog jezika koje označavaju emocije. Dvije dobivene klasifikacije emocija su međusobno uspoređene. Utvrđeno je da se emocije na intermedijarnoj razini tih klasifikacija grupiraju u manji broj kategorija koje se uglavnom podudaraju s emocijama koje većina teoretičara smatra bazičnim. Takve se « ; ; ; bazične» ; ; ; kategorije na najvišoj razini klasifikacije spajaju u dva klastera emocija nazvanim pozitivan i negativan afekt. Osnovna razlika između dobivenih klasifikacija je u kategoriji koja uključuje osjećaje sažaljenje, samilost i ganuće koja se konceptualno smatra pozitivnim afektom, a na iskustvenom planu doživljava negativnim afektom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija