Pregled bibliografske jedinice broj: 2636
Sustav ocjene kakvoće i laboratorijska poredbena ispitivanja
Sustav ocjene kakvoće i laboratorijska poredbena ispitivanja // Zbornik sažetaka, XXIV. Stručni sastanak Poštivanje ekoloških normi - uvjet kvalitetnog življenja / Grgić, Zdravko ; Vajak, Željko (ur.).
Stubičke Toplice: Hrvatsko farmaceutsko društvo, Sekcija za zdravstvenu ekologiju, 1997. str. 35-36 (pozvano predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 2636 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sustav ocjene kakvoće i laboratorijska poredbena ispitivanja
(Quality assessment and the laboratory intecomparison exercises)
Autori
Raspor, Biserka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Zbornik sažetaka, XXIV. Stručni sastanak Poštivanje ekoloških normi - uvjet kvalitetnog življenja
/ Grgić, Zdravko ; Vajak, Željko - Stubičke Toplice : Hrvatsko farmaceutsko društvo, Sekcija za zdravstvenu ekologiju, 1997, 35-36
Skup
XXIV. Stručni sastanak Poštivanje ekoloških normi-uvjet kvalitetnog življenja
Mjesto i datum
Stubičke Toplice, Hrvatska, 20.11.1997. - 21.11.1997
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
sustav ocjene kakvoće rada laboratorija
(quality assurance as part of laboratory management)
Sažetak
Djelatnost ispitnih laboratorija odvija se u različitim organizacijskim strukturama, tj. u znanstvenim i visokoškolskim ustanovama, zdravstvenim i veterinarskim zavodima, komunalnim i vodovodnim poduzećima te u industrijama. Uvjeti, u kojima su i usluge laboratorija na slobodnom tržištu, zahtijevaju ovisno o vrsti ispitivanja, da laboratoriji raspolažu odgovarajućom opremom i osobljem te da rezultati ispitivanja imaju određenu kakvoću. Zakon o normizaciji (Narodne novine 55(1996)) definira temeljne zahtjeve, između ostalog, za usluge ispitivanja, s ciljem da se njihova kakvoća ujednači.
Sustavom ovlašćivanja ujednačava se ustroj laboratorija iz različitih organizacijskih struktura, a time postiže bolja usporedivost rezultata. Ovlašćivanje laboratorija je formalno priznanje da je ispitni laboratorij sposoban za provedbu određenih ispitivanja ili određenih vrsta ispitivanja. U hrvatskoj normi HRN EN 45 001 (Državni zavod za normizaciju i mjeriteljstvo, ožujak 1996) navedeni su opći kriteriji za rad ispitnih laboratorija, kao što su radni prostor, oprema, osoblje, provjerene metode ispitivanja, program osiguranja kakvoće. Osnovu mjerodavnih ispitivanja čini program osiguranja kakvoće, kojim se pogreške mjerenja smanjuju do prihvatljivih granica i osigurava da postignuti rezultati imaju poznatu točnost i preciznost. Ocjenom kakvoće, koja je dio programa osiguranja kakvoće, potvrđuje se da se pogreške mjerenja kreću unutar statistički utvrđenih granica prihvaćanja, tj. da su rezultati ispitivanja prihvatljivi. Postoje unutarnji i vanjski postupci ocjene kakvoće ispitivanja. Između ostalog, u vanjske postupke ocjene kakvoće ubrajamo točnost određivanja pomoću uzoraka poznatog sastava sa certifikatom te međulaboratorijska poredbena ispitivanja. Osnovna namjena uzoraka sa certifikatom je ocjena prihvatljivosti primjenjene analitičke metode. Priređivači uzoraka sa certifikatom jesu međunarodne ili državne agencije ili centri, osposobljeni i ovlašteni za pripremu takvih uzoraka. Najpoznatiji priređivači uzoraka sa certifikatom jesu:
Američki državni institut za standarde i za tehnologiju (NIST- National Institute of Standards and Technology);
Američka agencija za zaštitu okoliša (EPA- Environmental Protection Agency);
Kanadski državni istraživački savjet (NRCC- National Research Council of Canada);
Ured za standardizaciju Europske Zajednice (BCR- Community Bureau of Reference);
Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA- International Atomic Energy Agency).
Prihvatljivost rezultata ispitivanja a time i analitičkog postupka najbolje se ocjenjuje na temelju rezultata ispitivanja uzoraka sa certifikatom. Sadržaj ispitne tvari od interesa određuje se statističkom obradom podataka, koji su prikupljeni određivanjem s barem dvije neovisne ispitne metode, u ranije navedenim ovlaštenim međunarodnim ili državnim agencijama ili centrima. Ispitni uzorak, pomoću kojeg provjeravamo prihvatljivost ispitne metode a time i rezultata ispitivanja, treba sastavom i koncentracijskim područjem ispitne tvari biti što sličniji stvarnom uzorku. Na osnovu primjene normiranih, međunarodno provjerenih metoda i sudjelovanjem u međulaboratorijskim poredbenim ispitivanjima ocjenjuje se osposobljenost laboratorija za određenu vrstu ispitivanja. Osim toga, prihvatljivi rezultati postignuti tijekom međulaboratorijskih poredbenih ispitivanja pružaju osoblju laboratorija dodatnu potvrdu o ispravnom načinu rada i o kakvoći postignutih rezultata.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA