Pregled bibliografske jedinice broj: 26352
Utjecaj fosfogipsa na hrast lužnjak (Quercus robur L.)
Utjecaj fosfogipsa na hrast lužnjak (Quercus robur L.), 1998., magistarski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 26352 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj fosfogipsa na hrast lužnjak (Quercus robur L.)
(Effects of phosphogypsum on common oak (Quercus robur L.))
Autori
Roša, Jadranka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
26.03
Godina
1998
Stranica
74
Mentor
Papeš, Dražena ; Bačić, Tomislav
Ključne riječi
Quercus robur; fosfogips; zagađivanje voda; odlagalište fosfogipsa; mitotske aktivnosti; citogenetske promjene; florid u lišću; epikutikularni vosak
(Quercus robur; phosphogypsum; water pollution; phosphogypsum depot;mitotic activity; cytogenetic changes; fluoride in leaves; epicuticular wax)
Sažetak
1. Citogenetičke analize provedene na klijancima hrasta lužnjaka nakon 24-satnog tretmana fosfogipsom iz odlagališta ukazale su na smanjenu mitotsku aktivnost u ovisnosti o razrijeđenjima i na pojavu aberacija u odnosu na kontrolu. Samo kod koncentracije od 2,5% uočeno je značajnije povećanje mitotske aktivnosti. S povećanjem koncentracija povećao se broj aberacija i to puno učestalije bile su mitotske od kromosomskih. Kod svih razrijeđenja pojavile su se aberacije i to uglavnom c-mitoza i lutajući kromosomi, nastale kao rezultat poremećaja funkcije diobenog vretena. Učestalost i vrste kromosomskih aberacija ovisile su o koncentracijama fosfogipsa iz odlagališta. Nakon 24-satnog oporavka kod svih koncentracija nije došlo do značajnije promjene mitotske aktivnosti. Ona je i dalje ostala slaba ali je bilo više subkromatidnih od mitotskih aberacija. Najviše je zabilježeno sljepljenih kromosoma.
2. Provedeni Allium-test ukazao je na geno- i citotoksičnost fosfogipsa nakon 24-satnog tretmana kao i nakon 24-satnog oporavka. Uočeno je zaostajanje rasta korjenčića nakon petodnevnog tretmana provedenim koncentracijama. U stanicama vrškova korjenčića tretiranim svim koncentracijama, pojavile su se kromosomske i mitotske aberacije. Od kromosomskih aberacija najzastupljeniji su bili kromosomski prekidi dok su mitotske aberacije najčešće bile lutajući kromosomi i c-mitoza. Usporedna analiza kromosomskih aberacija u luka i hrasta lužnjaka ukazala je na učestalije kromosomske aberacije u luka, dok kod hrasta lužnjaka učestalije su bile mitotske promjene.
3. U stanicama vrškova korjenčića hrasta lužnjaka neposredno uz odlagalište kao i u kontroli nije bilo značajnije razlike u mitotskoj aktivnosti ali je ipak nešto veća mitotska aktivnost utvrđena u klijancima uz odlagalište. Međutim uočene su značajne razlike u broju i vrsti mitotskih i kromosomskih aberacije. Najčešće su to bili poremećaji u funkciji diobenog vretena.
4. U lišću hrasta lužnjaka neposredno uz odlagalište utvrđena je povećana količina fluorida što se može povezati s pojavom degradacije kristalnog epikutikularnog voska 4. stupnja, tj. razvojem amorfne voštane kraste koja prekriva stomatalni obrub gotovo preko 50% analiziranih puči listova u količini od 80-100%, a koja u kontroli nije zabilježena.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija