Pregled bibliografske jedinice broj: 262969
Usporedba nekih psihofizioloških parametara umora u jutarnjoj i noćnoj radnoj smjeni
Usporedba nekih psihofizioloških parametara umora u jutarnjoj i noćnoj radnoj smjeni // Sažetci priopćenja XV Dana psihologije u Zadru / Ćubela Adorić, Vera ; Penezić, Zvjezdan ; Vulić-Prtorić, Anita ; Proroković, Ana (ur.).
Zadar: Odjel za psihologiju Sveučilišta u Zadru, 2006. (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 262969 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Usporedba nekih psihofizioloških parametara umora u jutarnjoj i noćnoj radnoj smjeni
(A comparison of some psychophysiological fatigue parameters in morning and night working shifts)
Autori
Slišković, Ana ; Manenica, Ilija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Sažetci priopćenja XV Dana psihologije u Zadru
/ Ćubela Adorić, Vera ; Penezić, Zvjezdan ; Vulić-Prtorić, Anita ; Proroković, Ana - Zadar : Odjel za psihologiju Sveučilišta u Zadru, 2006
Skup
XV. Dani psihologije
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 25.05.2006. - 27.05.2006
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
umor; kardiovaskularni parametri; cirkadijurni ritam
(fatigue; cardiovascular parameters; circadian rhythm)
Sažetak
Jedan od glavnih negativnih efekata izmjene smjena rada jest narušavanje normalnog cirkadijurnog biološkog ritma, što se značajno odražava na funkcionalno stanje organizma. Cilj ovog ispitivanja bio je ispitati razlike u nekim aspektima umora između jutarnje i noćne radne smjene. Kao indikatori umora korištene su promjene u klasičnim i spektralnim parametrima R-R intervala, za koje u literaturi postoje indikacije da odražavaju umor i/ili pospanost, s jedne strane, te procjene različitih dimenzija umora od strane ispitanika, s druge. U ispitivanju je sudjelovalo osam medicinskih sestara, koje rade u smjenama, prosječne dobi 30 godina, s Odjela za kirurgiju, Opće bolnice u Zadru. Istraživanje je uključivalo kontinuirano registriranje R-R intervala pomoću Data Logging Sustava, tijekom jutarnje (od 07.00 do 14.00 sati) i noćne radne smjene (od 21.00 do 07.00 sati). Na početku i kraju svake smjene ispitanice su ispunjavale upitnik umora SOFI, čime su dobivene procjene općeg umora, te njegovih pet dimenzija: nedostatak energije, tjelesni napor, tjelesna nelagoda, nedostatak motivacije i pospanost. Kao što se moglo očekivati, tijekom noćne smjene, R-R intervali bili su duži, a njihov varijabilitet općenito veći, osobito u kritičnom ranojutarnjem periodu između 02.00 i 05.00 sati. Klasični parametri srčane aktivnosti, kao i opća procjena umora, dobro su diferencirali početak i kraj radnih smjena. Spektralne analize su dodatno pokazale značajno višu razinu parasimpatičke modulacije srčane aktivnosti u noćnoj smjeni u odnosu na jutarnju, što je u skladu s većim procjenama pospanosti ispitanica u istom vremenskom periodu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija