Pregled bibliografske jedinice broj: 262069
Značaj kukuruzne zlatice (Diabrotica virgifera virgifera LeConte) u Hrvatskoj, na području Osijeka
Značaj kukuruzne zlatice (Diabrotica virgifera virgifera LeConte) u Hrvatskoj, na području Osijeka // II simpozijuum o zaštiti bilja u BiH / Trkulja , Vojislav (ur.).
Banja Luka: Društvo za zaštitu bilja u Bosni i Hercegovini, 2005. str. 38--- (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 262069 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Značaj kukuruzne zlatice (Diabrotica virgifera
virgifera LeConte) u Hrvatskoj, na području
Osijeka
(Importance of WCR (Diabrotica virgifera virgifera
LeConte)on area Osijek, Croatia)
Autori
Ivezić, Marija ; Raspudić, Emilija ; Brkić, Ivan ; Mirjna, Brmež ; Ivana Majić
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
II simpozijuum o zaštiti bilja u BiH
/ Trkulja , Vojislav - Banja Luka : Društvo za zaštitu bilja u Bosni i Hercegovini, 2005, 38---
Skup
II Simpozijum o zaštiti bilja u BiH
Mjesto i datum
Teslić, Bosna i Hercegovina, 14.10.2005. - 16.10.2005
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
kukuruzna zlatica ; tolerantni hibridi kukuruza ; Osijek
(WCR ; tolerance hybrids ; Osijek)
Sažetak
U istočnoj Hrvatskoj od 1995. godine, pojavom kukuruzne zlatice (Diabrotica virgifera virgifera LeConte) štete na kukuruzu iz godine u godinu su sve veće, ako se ne provode odgovarajuće mjere zaštite. Prve ekonomske štete od kukuruzne zlatice zabilježene su 2002. godine. Od 1996. kada je na ovom području utvrđen imago, poćelo je praćenje brojnosti imaga, ispitivali su se pojedini insekticidi, pratio se utjecaj plodoreda, te tolerantnost određenih hibrida kukuruza. Cilj ovog rada bio je proučavanje tolerantnih hibrida kukuruza na ličinke kukuruzne zlatice. Na području Osijeka, u 2001., 2002., 2003. i 2004. godini postavljeni su poljski pokusi na osječkim hibridima (Poljoprivredni institut Osijek). Ispitivana je tolerantnost na ličinke kukuruzne zlatice. Oštećenje korijena ocijenjeno je prema Iowa Node Injury Scale (0-3). Tolerantnost hibrida na napad ličinki kukuruzne zlatice određivana je uz oštećenja i mjerenjem veličine korijena te ocjenom sekundarnog korijenja prema skali 1-6. U toku vegetacije praćena je brojnost imaga kukuruzne zlatice pomoću feromonskih mamaca. Pred berbu kukurza ocjenjeno je polijeganje stabljike kukuruza te je mjeren prinos. Brojnost imaga od 1996. stalno se povećavala, tako da je po mamcu ukupno uhvaćeno 2 imaga u toj godini, da bi 2004. godine ukupna brojnost iznosila 2361 imago. Oštećenje korijena bilo je u prosjeku 2001.: 0, 07, 2002.: 0, 11, 2003.: 1, 62 i 2004: 1, 44. Statistička analiza pokazala je značajne razlike između ispitivanih hibrida u oštećenju i sekundarnom korjenju te se pojedini hibridi mogu preporučiti obiteljskim gospodarstvima koji kukuruz žele sijati u monokulturi, ali ne više od tri godine. Proizvodnja tolerantnih hibridia na kukuruznu zlaticu zasigurno je alternativa insekticidima čiji su troškovi primjene visoki, rizik su za okoliš, a postoji mogućnost pojave rezistentnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)