Pregled bibliografske jedinice broj: 260902
Istraživanje radnog opterećenja u tehnološkom procesu šivanja odjeće
Istraživanje radnog opterećenja u tehnološkom procesu šivanja odjeće // Zbornik radova 1. Stručno-znanstveni skup, Zaštita na radu i zaštita zdravlja / Mijović, Budimir ; Vučinić, Jovan (ur.).
Karlovac: Veleučilište u Karlovcu ; Hrvatsko ergonomijsko društvo, 2006. str. 255-264 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 260902 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Istraživanje radnog opterećenja u tehnološkom procesu šivanja odjeće
(Investigations of workload in the process of garment sewing)
Autori
Kirin, Snježana ; Dragčević, Zvonko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova 1. Stručno-znanstveni skup, Zaštita na radu i zaštita zdravlja
/ Mijović, Budimir ; Vučinić, Jovan - Karlovac : Veleučilište u Karlovcu ; Hrvatsko ergonomijsko društvo, 2006, 255-264
Skup
Zaštita na radu i zaštita zdravlja
Mjesto i datum
HOC Bjelolasica, Hrvatska, 27.09.2006. - 29.09.2006
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Odjevno inženjerstvo; proces šivanja; radni položaj tijela; radno opterećenje
(Garment engineering; sewing process; working posture of the body; workload)
Sažetak
U radu je istraživano radno opterećenje kod izvođenja tehnološke operacije šivanja koja se izvodi na radnom mjestu opremljenom specijalnim šivaćim strojem MAUSER SPECIAL 2004-130 i spada u dominantnu skupinu tehnoloških operacija, a prema stupnju složenosti u prvu kategoriju. Snimanje tehnološke operacije izvedeno je pomoću video sustava opremljenom s generatorom vremena koji omogućuje određivanje vremenskih intervala s točnosti od ± ; ; 1 s. Za detaljne analize izvođenja sustava pokreta i pripadajućeg položaja tijela snimka se može usporiti (1/4, 1/8) ili potpuno zaustaviti. Analizom snimljene tehnološke operacije ustanovljeno je da se rad izvodi s prisilnim položajem glave u prednjoj fleksiji, visokim udjelom nepovoljnih kutova zakrivljenja kralježnice, a sjedenje je nefiziološko uz izometrično opterećenje donjih udova. Visoka repetitivnost pokreta uzrokuje znatna dinamička opterećenja prstiju, ruku i trupa, a cjelokupni zahvat šivanja se izvodi uz visok stupanj usredotočenosti vida. Samo radno mjesto nije ergonomski oblikovano u odnosu na statičke antropometrijske značajke radnice koje dovode do nepravilnog radnog položaja s višim stupnjem radnog opterećenja. Pomoću metoda industrijskog inženjeringa (OADM ; OWAS i MTM metode) na postojećem radnom mjestu izvršena je analiza radnog opterećenja i pripadajuće metode rada. Ova istraživanja sustava čovjek-stroj-okolina će biti temelj za ergonomsko preoblikovanje radnog mjesta čime će se odrediti povoljniji radni položaj i optimalna metoda rada s nižim stupnjem radnog opterećenja i zamora koji omogućuje veću proizvodnost radnog mjesta i višeg stupnja kvalitete izvođenja tehnološke operacije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Tekstilna tehnologija
POVEZANOST RADA