Pregled bibliografske jedinice broj: 259919
Revitalizacija i adaptacija dvoraca i ljetnikovaca sa stanovišta toplinske zaštite
Revitalizacija i adaptacija dvoraca i ljetnikovaca sa stanovišta toplinske zaštite // Dvorci i ljetnikovci, kulturno naslijeđe kao pokretač gospodarskog razvoja / Obad Šćitaroci, Mladen (ur.).
Zagreb: Acta Architectonica, Arhitektonski fakultet, 2006. str. 123-130 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 259919 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Revitalizacija i adaptacija dvoraca i ljetnikovaca sa stanovišta toplinske zaštite
(Revitalisation and Improvement of Manors and Villas Regarding the Issues of Thermal Insulation)
Autori
Bertol-Vrček, Jasenka ; Veršić, Zoran ; Muraj, Iva
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Dvorci i ljetnikovci, kulturno naslijeđe kao pokretač gospodarskog razvoja
/ Obad Šćitaroci, Mladen - Zagreb : Acta Architectonica, Arhitektonski fakultet, 2006, 123-130
ISBN
953-6229-49-8
Skup
Međunarodni znanstveno-stručni skup Dvorci i ljetnikovci, kulturno naslijeđe kao pokretač gospodarskog razvoja
Mjesto i datum
Varaždin, Hrvatska, 13.10.2006. - 14.10.2006
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
građevna sanacija; toplinska zaštita; ušteda energije; koeficijent prolaza topline; kondenzacija; građevinske štete
(building recovery; thermal insulation of buildings; energy conservation; thermal transmittance; condensation; building damages)
Sažetak
Revitalizacija i adaptacija dvoraca i ljetnikovaca zahtjeva sagledavanje ovih građevina, njihovih prostora i konstrukcija sa stanovišta današnjih potreba i zahtjeva. Zahtjevi korisnika u pogledu uvjeta boravka u unutarnjim prostorima nameću prostorima, a time i pregradama koje ih dijele od vanjskih i susjednih prostora, veće zahtjeve nego je to bilo u trenutku nastanka građevina. Jedan od zahtjeva je i osiguranje dovoljne toplinske zaštite pregrada kako bi spriječili štetne posljedice po samu građevinu, te kako bi osigurali ugodnost i kvalitetu boravka u unutarnjim prostorima prema današnjim uvjetima, uz utrošak što manje količine energije. Ovi zahtjevi definirani su kroz norme i propise koje treba uvažavati prilikom sanacija i adaptacija. Dvorci i ljetnikovci sagrađeni su prirodnim materijalima (kamen, cigla, drvo) ovisno o lokaciji i prilikama na terenu i to u doba kada je problem toplinske zaštite i problem uštede energije, kakvog danas poznajemo, bio nepoznat. Revitalizacijom i adaptacijom prostora za današnje potrebe mijenja se način korištenja i zagrijavanja prostora, te se nameću novi uvjeti mikroklime prostora (temperatura i vlažnost zraka), kao i normativni zahtjevi današnjice. Problem toplinske zaštite treba promatrati kroz ukupnost zahtjeva svih disciplina uključenih u rad na adaptaciji i revitalizaciji dvoraca i ljetnikovaca kako zadovoljavanje ovih zahtjeva ne bi imalo negativne posljedice na izvornost same građevine i njenu opstojnost kao spomenika kulture.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam