Pregled bibliografske jedinice broj: 259574
Zašto slavistika 19. stoljeća nije priznavala postojanje hrvatskoga jezika? Uzroci i posljedice
Zašto slavistika 19. stoljeća nije priznavala postojanje hrvatskoga jezika? Uzroci i posljedice // Jezik - Časopis za kulturu hrvatskoga književnog jezika, 45 (1997), 1; 3-28 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 259574 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zašto slavistika 19. stoljeća nije priznavala postojanje hrvatskoga jezika? Uzroci i posljedice
(Why did the Slavonic studies of the 19th century not acknowledge the existence of the Croatian language? Reasons and consequences)
Autori
Grčević, Mario
Izvornik
Jezik - Časopis za kulturu hrvatskoga književnog jezika (0021-6925) 45
(1997), 1;
3-28
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
hrvatski jezik; 19. stoljeće
(Croatian Language; 19th century)
Sažetak
Utemeljitelj slavističke znanosti J. Dobrovský krivo je povjerovao da su se nekoć svi Slaveni zvali "Srbima". To mu je bio razlog da srpsko ime rabi u raznim apstraktnim značenjima. Npr., prave je Srbe nazivao "Servijerima/Servijcima", a južne Slavene "Srbima". Unutar južnih Slavena pokušao je najprije Slovence i Hrvate-kajkavce proglasiti "Hrvatima", prvenstveno zato što je hrvatsko ime cijenio kao staro slavensko ime. U članku se pokazuje kako su se razvijale takve zablude rane slavistike.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
Napomena
Objavljeno kao cjelina s člankom "Karadžićeva gledišta o hrvatskome jeziku u slavističkome okružju" i u časopisu Riječ, 3, 1, 1997., str. 41.-74.