Pregled bibliografske jedinice broj: 259194
Lociranje osjetnika za detekciju loma cijevi u distributivnoj plinskoj mreži
Lociranje osjetnika za detekciju loma cijevi u distributivnoj plinskoj mreži // VII međunarodni susret stručnjaka za plin / Šunić, Miljenko (ur.).
Opatija: Centar za patente (CPZ), 1993. str. 1-7 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 259194 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Lociranje osjetnika za detekciju loma cijevi u distributivnoj plinskoj mreži
(Locations of Line Brake Detectors in a Gas Network)
Autori
Šavar, Mario ; Virag, Zdravko ; Doliner, Zdravko ; Šunić, Miljenko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
VII međunarodni susret stručnjaka za plin
/ Šunić, Miljenko - Opatija : Centar za patente (CPZ), 1993, 1-7
Skup
VII međunarodni susret stručnjaka za plin
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 04.05.1993. - 06.05.1993
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
lociranje puknuća; plinska mreža; cjevovod
(leakage detection; Gas network; pipeline)
Sažetak
Energija čini okosnicu egzistencije čovječanstva i jedan je od najznačajnijih faktora u razvoju proizvodnje i povećanju životnog standarda. Naglim razvojem industrije i davanje većeg značenja ekologiji plin, kao energetska sirovina, dobiva na važnosti i sve je zastupljeniji u ukupnoj potrošnji energenata. Da bi zadovoljile zahtjev za transportom sve većih količina plina distributivna plinske mreže postaju sve veće i kompleksnije. Nužna je brza i pouzdana detekcija loma cjevovoda da bi se smanjili rizici havarija te da bi se poduzele mjere za smanjenje štete. Problem puknuća cijevi plinske distributivne mreže s inženjerskog stajališta sastoji se od: - brze i pouzdane detekcije loma cijevi nakon što je puknuće nastupilo, - određivanje mjesta nastajanje puknuća, - brze blokade puknuća cijevi u cilju ublažavanje posljedica havarije. U praksi su najčešći slijedeći principi detekcije loma cijevi bazirani na: - mjerenju vremenskog gradijenta tlaka, - mjerenju promjene razine buke u cjevovodu, - mjerenju svih masenih protoka. U ovom članku usvaja se princip detekcije baziran na mjerenju vremenskog gradijenta tlaka i analizira problem detekcije loma u ukupnoj distributivnoj plinskoj mreži. Cilj rada je razviti metodu lociranja detektora loma cijevi koja garantira detekciju puknuća cijevi nastalog u bilo kojoj točci plinske mreže za puknuća čija je brzina nastajanja veća od neke unaprijed propisane (dogovorene) vrijednosti. Usvojen je model jednodimenzijskog, nestacionarnog, izotermičkog, viskoznog strujanja realnog plina. Jednadžbe modela strujanja prevedene su u svoju karakterističnu formu te je korištena metoda karakteristika pri simulaciji puknuća cijevi plinske distributivne mreže. Problem lokacije osjetnika za detekciju loma cijevi dan je na primjeru plinske visokotlačne distributivne mreže grada Zagreba. Glavni problem detekcije loma cijevi sastoji se u tome da se signal vremenskog gradijenta tlaka nastao na mjestu puknuća prigušuje tijekom njegove propagacije duž cjevovoda (dijagrami 3 i 4). Za pouzdanu detekciju mjesta puknuća cijevi potrebno je da barem dva detektora registriraju signal. Kako brzina prigušenja signala ovisi o mnogo faktora potrebno je provesti simulaciju puknuća cjevovoda (brzinom nastajanja puknuća za koju garantiramo stopostotnu detekciju) u najudaljenijim točkama cjevovoda. Rezultati svih provedenih simulacija dani su u dijagramu 5 koji predstavlja anvelopu vremenskog gradijenta tlaka (maksimalna vrijednost signala u točkama) za 'razmotanu' plinsku distributivnu mrežu grada Zagreba. Iz dijagrama se lijepo vidi na kojim dionicama je signal iznad granice osjetljivosti detektora. Osjetnici su locirani tako da svako simulirano puknuće bude detektirano s barem dva detektora. Razvijena metoda omogućava lociranje osjetnika za detekciju loma cijevi bilo koje plinske distributivne mreže.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Profili:
Zdravko-Mihael Doliner
(autor)
Zdravko Virag
(autor)
Miljenko Šunić
(autor)
Mario Šavar
(autor)