Pregled bibliografske jedinice broj: 258114
Povezanost primarne dugotrajne aplikacije trajnog urinarnog katetera i vezikoureteralnog refluksa
Povezanost primarne dugotrajne aplikacije trajnog urinarnog katetera i vezikoureteralnog refluksa // Fizikalna medicina i rehabilitacija, Supplement 1
Zadar, 1996. str. 76-76 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 258114 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Povezanost primarne dugotrajne aplikacije trajnog urinarnog katetera i vezikoureteralnog refluksa
(The connection between primary lasting application of permanent urinary catheter and manifestation of vesicoureteral reflux)
Autori
Moslavac, Aleksandra ; Džidić, Ivan ; Moslavac, Saša
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Fizikalna medicina i rehabilitacija, Supplement 1
/ - Zadar, 1996, 76-76
Skup
1. Hrvatski kongres Fizikalne medicine i rehabilitacije
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 08.05.1996. - 11.05.1996
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
trajni kateter ; vezikoureteralni refluks
(indwelling catheter ; vesicoureteral reflux)
Sažetak
Promatrali smo grupu od 40 spinalnih bolesnika, invalida Domovinskog rata koji su na rehabilitaciji boravili u Specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju Varaždinske Toplice, od 1991. naovamo. Kao neophodni dio rehabilitacijskog postupka tim je pacijentima izvršena evaluacija urotrakta koja, između ostalog, sadrži i mikcijsku cistografiju kao pretragu kojom se može dokazati ili isključiti vezikoureteralni refluks (VUR). Istovremeno anamnestički i temeljem medicinske dokumentacije određeno je vrijeme nošenja trajnog katetera iza ozljede. Raspon tog vremena kod naših je pacijenata od 3 dana do 34 mjeseca, prosječno 6, 5 mjeseci. VUR je dijagnosticiran u 4 pacijenata koji su imali apliciran trajni urinarni kateter 14, 15, 24 i 34 mjeseca, ponaosob. Kod ostalih je pacijenata VUR isključen. Osim trojice s dugotrajnom, višemjesečnom aplikacijom katetera (13, 15 i 18 mjeseci), svi su pacijenti bez ove komplikacije nosili kateter najviše nekoliko mjeseci. Možemo zaključiti da je 4 od 40 promatranih pacijenata, što čini 10%, razvio VUR, a oni su bili izloženi dugotrajnoj, gotovo višegodišnjoj aplikaciji trajnog urinarnog katetera. Kako bi se izbjegla ova vitalno važna komplikacija valjalo bi odmah, što je ranije moguće kod spinalnih bolesnika započeti intermitentnom kateterizacijom, kao opće poznatom i svjetski priznatom metodom pražnjenja mjehura.
Izvorni jezik
Hrvatski