Pregled bibliografske jedinice broj: 258054
Agroekološki elaborat stanja tla s projektom rekultivacije bušotinskog radnog prostora isplačne jame Cremušina 1
Agroekološki elaborat stanja tla s projektom rekultivacije bušotinskog radnog prostora isplačne jame Cremušina 1, 2006. (elaborat/studija).
CROSBI ID: 258054 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Agroekološki elaborat stanja tla s projektom rekultivacije bušotinskog radnog prostora isplačne jame Cremušina 1
Autori
Kisić, Ivica ; Bašić, Ferdo ; Mesić, Milan ; Zgorelec, Željka ; Sajko, Krunoslav ; Vuković, Ivana ; Jurišić, Aleksandra
Izvornik
Agroekološki elaborat stanja tla s projektom rekultivacije bušotinskog radnog prostora isplačne jame Cremušina 1 ; Agronomski fakultet, Zavod za opću proizvodnju bilja
Vrsta, podvrsta
Ostale vrste radova, elaborat/studija
Godina
2006
Ključne riječi
puknuća naftovoda; promjene u tlu; rekultivacija tla
Sažetak
Temeljem provedenih temeljnih kemijskih analiza (reakcija tla, sadržaj organske tvari, biljci pristupačni fosfor i kalij), sadržaja teških kovina te opterećenosti tla ukupnim i mineralnim uljima nameće se zaključak da nije došlo ni do kakvih promjena u tlu (do promatrane dubine od 0, 3 metara) uzrokovanih radom istraživane bušotine u ovom elaboratu. Utvrđene vrijednosti se relativno razlikuju (isti razred opskrbljenosti i u uzorcima tla s prostora bušotinskog kruga i isplačne jame i u uzorcima tla uzetim u neposrednom okolišu ali koji nisu bili zahvaćeni rudarskim radovima). Sadržaj teških kovina i mineralnih ulja do dubine od 0, 3 metara na radnom prostoru bušotinskog kruga CREMUŠINA 1 ukazuje da se njihova vrijednost ne razlikuje u odnosu na okolno šumsko tlo. Sva uzorkovanje u pogledu sadržaja onečišćenja tj. teških kovina kreću se u granicama I razreda (čisto tlo) ili II razreda (tlo povećane onečišćenosti). Samo razina nikla u dva uzorkovanja dolazi u okvire velike onečišćenosti (III razred). Također u jednom uzorkovanju u pogledu barija tlo karakterizira velika onečišćenost (III razred). Kako nisu utvrđene nikakve razlike u pogledu reakcije tla ne preporučamo nikakve zahvate rekultivacije vezane uz ove parametre. Navedenu količinu mineralnih gnojiva u kojima bi se nalazio povećan sadržaj biljci pristupačnog kalija trebali bi dodati na okolno šumsko tlo (šumski proplanak - pašnjak) tijekom proljeća u prvim stadijima porasta vegetacije. Sam tijek sanacije na bušotini skoro da nije ni započeo. Prostor bušotinskog kruga još uvijek je u betonu, a unutar kruga na mjestu bušotine još se nalazi i erupcijski uređaj. Iz tog razloga smatramo da bi sanaciju ove bušotine trebalo dovesti do kraja (ukloniti betonski dio i erupcijski uređaj). Tek kada se taj zahvat provede smatramo da se površina bušotinskog kruga Cremušina 1 može vratiti vlasniku u korištenje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Ivica Kisić
(autor)
Aleksandra Perčin
(autor)
Ivana Šestak
(autor)
Milan Mesić
(autor)
Željka Zgorelec
(autor)
Ferdo Bašić
(autor)