Pregled bibliografske jedinice broj: 254631
Referentne vrijednosti plućnih volumena i protoka osoba starije životne dobi
Referentne vrijednosti plućnih volumena i protoka osoba starije životne dobi // 2. hrvatski gerontološki kongres s međunarodnim sudjelovanjem (Knjiga sažetaka), Liječnički vjesnik (vol. 128, Suplemet 1) / Anić, Branimir ; Tomek-Roksandić, Spomenka (ur.).
Zagreb: Hrvatski liječnički zbor, 2006. str. 161-162 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 254631 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Referentne vrijednosti plućnih volumena i protoka osoba starije životne dobi
(Reference Values for Flow/Volume Spirometry Variables in Elderly Persons)
Autori
Smolej Narančić, Nina ; Pavlović, Mladen ; Žuškin, Eugenija ; Miličić, Jasna ; Škarić-Jurić, Tatjana ; Barbalić, Maja ; Rudan, Pavao
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
2. hrvatski gerontološki kongres s međunarodnim sudjelovanjem (Knjiga sažetaka), Liječnički vjesnik (vol. 128, Suplemet 1)
/ Anić, Branimir ; Tomek-Roksandić, Spomenka - Zagreb : Hrvatski liječnički zbor, 2006, 161-162
Skup
2. hrvatski gerontološki kongres s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 09.03.2006. - 12.03.2006
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
plućni volumeni; protok-volumen krivulja; referentne vrijednosti; starija životna dob; Hrvatska
(lung function; flow/volume spirometry; reference values; elderly; Croatia)
Sažetak
Istraživanje obrađuje dva problema vezana uz referentne vrijednosti parametara plućne funkcije u starijoj životnoj dobi: pitanje primjenjivosti jednadžbi koje su izvedene za mlađu odraslu dob i pitanjem prikladnosti jednadžbi koje su izvedene u drugim populacijama i nisu specifične za ispitivanu populaciju. Stoga je ispitana ventilacijska funkcija starijih osoba iz populacije Hrvatske i uspoređena s referentnim vrijednostima izvedenim ranije u istoj populaciji mlađe dobi te s onima iz literature koje se odnose na druge populacije Europe i Amerike. Forsirani vitalni kapacitet (FVC), forsirani ekspiracijski volumen u prvoj sekundi (FEV1) i vršni ekspiracijski protok (PEF) mjereni su prema kriterijima ATS iz krivulje maksimalnog ekspiracijskog protoka i volumena (MEFV) u uzorku od 651 osobe u dobi od 65-86 godina iz populacije jadranskih otoka i priobalja. Pušači i osobe s respiratornim simptomima i bolestima isključeni su iz uzorka tako da su jednadžbe parametara plućne funkcije izvedene za 261 zdravog nepušača. Upotrebljen je model linearne regresije s dobi i visinom kao prediktorima. Jednadžbe za plućne volumene pokazale su veću pouzdanost od onih za PEF i mogu se koristiti kao orijentacija u medicinskoj praksi. Izvedene regresijske jednadžbe uspoređene su s onima iz literature kros-validacijskom analizom. Dobiveni rezultati pokazali su linearno opadanje funkcije pluća sa starenjem koje je intenzivnije kod muškaraca. FVC se smanjuje 50 mL/god kod muškaraca i 40 mL/god kod žena. Nije zabilježeno ubrzano opadanje plućne funkcije u starijoj dobi koje je uočeno u nekim longitudinalnim studijama što može biti i posljedica selekcije u toj životnoj dobi. Izvedene jednadžbe za FVC i FEV1 pokazale su u predikciji visoku podudarnost s postojećim jednadžbama za istu populaciju mlađe odrasle dobi. Jednadžbe ECSC za širok raspon odrasle dobi, kao i jednadžbe iz sjevernoeuropskih, mediteranskih i američkih populacija za stariju životnu dob sistematski prebacuju u predikciji. Greške u predikciji srednjih vrijednosti FVC i FEV1 iznose 10-34% i povećavaju se prema krajnjim vrijednostima. Analizirane jednadžbe svrstavaju FVC 11-66% osoba iz uzorka ispod donje granice normale što ih čini neprikladnim za našu populaciju. Rezultati pokazuju da je pri procjeni plućne funkcije u starijoj dobi važno raspolagati referentnim vrijednostima koje su i dobno i populacijski specifične, što je u skladu sa spoznajama drugih autora.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada, Zagreb,
Institut za antropologiju
Profili:
Eugenija Žuškin
(autor)
Nina Smolej-Narančić
(autor)
Tatjana Škarić-Jurić
(autor)
Maja Barbalić
(autor)
Mladen Pavlović
(autor)
Pavao Rudan
(autor)
Jasna Miličić
(autor)