Pregled bibliografske jedinice broj: 251817
Računalni postupak za praćenje kinezioloških operatora u tjelesnoj i zdravstvenoj kulturi
Računalni postupak za praćenje kinezioloških operatora u tjelesnoj i zdravstvenoj kulturi // Zbornik radova Proceedings / 1. međunarodna znanstvena konferencija Kineziologija - sadašnjost i budućnost, Dubrovnik, 25 - 28. rujna 1997 / Dragan Milanović (ur.).
Zagreb: Fakultet za fizičku kulturu Sveučilišta u Zagrebu, 1997. str. 71-73 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 251817 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Računalni postupak za praćenje kinezioloških operatora u tjelesnoj i zdravstvenoj kulturi
(Quantitative method for estimatig kinesiological operators in physical and health culture)
Autori
Sindik, Joško
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova Proceedings / 1. međunarodna znanstvena konferencija Kineziologija - sadašnjost i budućnost, Dubrovnik, 25 - 28. rujna 1997
/ Dragan Milanović - Zagreb : Fakultet za fizičku kulturu Sveučilišta u Zagrebu, 1997, 71-73
Skup
1. međunarodna znanstvena konferencija Kineziologija - sadašnjost i budućnost
Mjesto i datum
Dubrovnik, Hrvatska, 25.09.1997. - 28.09.1997
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
kvantitativna; metoda; kineziološki; operatori; volumen
(quantitative; method; kinesiological; operators; volume)
Sažetak
Osmišljena je jednostavna kvantitativna metoda (tzv. kompjutorsko-mrežni model (KMM) ) za neposredno određivanje volumena, a posredno stvaranje osnove za odabir, odnosno odredbu modela i modaliteta kinezioloških operatora u sportu, za datu grupu entiteta, za pripadni skup varijabli. Temeljna zamisao metode jest ” logična” pretpostavka da je potrebno intenzivnije poticati razvoj onih antropometrijskih karakteristika, relevantnih za proces treninga , koje su aktualno nezadovoljavajuće razvijene, i to u proporciji u kojoj su one” manje razvijene” , u odnosu na neko definirano poželjno finalno stanje. S obzirom da ” logika” metode teži postizanju ” ravnoteže” , tj. istovjetnog ukupnog sumativnog skora za sve ispitivane varijable, jasno je da je metoda primjenljiva u slučajevima kad je proces transformacije antropometrijskih osobina putem upravljanog procesa treninga teži da u odnosu na zadane norme entiteti postignu poželjno finalno stanje koje se može numerički definirati. Prilagodljivost metode KMM očita je i u činjenici da varijable mogu biti u formi procjena, kao i rigoroznih testova, a relativna manja ili veća važnost pojedinih varijabli za proces treninga, utvrđena prethodnim istraživanjima može se” uklopiti” u sustav množenjem s odgovarajućim ponderom, dok se različite vrste varijabli mogu unificirati postupkom standardizacije rezultata.Metoda je pogodna i za planiranje i programiranje individualnog, kao i grupnog treninga, a primjenljiva je u mnogim područjima kineziologije, u prvom redu u kineziološkim metodikama- u edukaciji i u sportu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija, Pedagogija