Pregled bibliografske jedinice broj: 250882
Gospodarenje nemetalnim mineralnim sirovinama u Republici Hrvatskoj u svjetlu odnosa s EU
Gospodarenje nemetalnim mineralnim sirovinama u Republici Hrvatskoj u svjetlu odnosa s EU // 5^th Pan-European Conference on Planning for Minerals and Transport Infrastructure. Book One / Muris Osmanagić (ur.).
Sarajevo: Mauna-Fe Sarajevo, 2006. str. 249-262 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 250882 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Gospodarenje nemetalnim mineralnim sirovinama u Republici Hrvatskoj u svjetlu odnosa s EU
(Strategy on Management of Non Metal Mineral Resources of Republic of Croatia in Light of Relationship with EU)
Autori
Živković, Stanislav ; Galić, Ivo ; Krasić, Dragan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
5^th Pan-European Conference on Planning for Minerals and Transport Infrastructure. Book One
/ Muris Osmanagić - Sarajevo : Mauna-Fe Sarajevo, 2006, 249-262
Skup
The Way Forward. 5^th Pan-European Conference on Planning for Minerals and Transport Infrastructure
Mjesto i datum
Sarajevo, Bosna i Hercegovina, 18.05.2006. - 20.05.2006
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
gospodarenje; nemetali; Republika Hrvatska; Europska unija
(strategy; management; non metals; Republic of Croatia; European Union)
Sažetak
Mineralne sirovine predstavljaju osnovu materijalne proizvodnje suvremenog gospodarstva. Globalizacija, ubrzavanje ekonomskih i tehnoloških promjena kao i elementi takozvanog postindustrijskog razvoja u velikoj su mjeri promijenili ulogu i značenje mineralnih sirovina u suvremenom gospodarstvu i civilizaciji XXI. stoljeća. Te se promjene ogledaju u smanjivanju uloge metala i povećanju uloge nemetala kao i u povećanom iskorištavanju nekih specijalnih mineralnih sirovina, čije korištenje je do prije nekoliko desetljeća bilo ograničeno. U posljednjoj četvrtini XX. stoljeća, na svjetskoj razini, potrošeno je više od 1 000 milijardi tona neenergetskih mineralnih sirovina. U Republici Hrvatskoj, samo u 2003. godini, potrošeno je više od 40 milijuna tona, uglavnom neenergetskih nemetalnih mineralnih sirovina. Odobreno je oko 560 eksploatacijskih polja (aktivnih i neaktivnih) čvrstih mineralnih sirovina koja zahvaćaju površinu od 56 500 ha (do 2004. godine)13. Mineralni resursi Republike Hrvatske omogućavaju eksploataciju i preradu mineralnih sirovina u naftnoj, kemijskoj, staklarskoj, keramičkoj, cementnoj, vatrostalnoj, ciglarskoj te u industriji arhitektonsko-građevnog kamena, a osobito u graditeljstvu. Ležišta nemetalnih mineralnih sirovina predstavljaju prirodni neobnovljivi resurs koji s pratećom industrijom može biti bitan razvojni segment gospodarstva. Gospodarenje mineralnim sirovinama treba se temeljiti na održivom razvoju, što podrazumijeva pokretanje niza radnji koje se moraju poduzeti od strane najviših (državnih) do nižih razina (županija/grad-općina/koncesionar).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Rudarstvo, nafta i geološko inženjerstvo