Pregled bibliografske jedinice broj: 25015
Rasprostranjenje i abundancija vrste Aequipecten opercularis (L.) u Jadranu
Rasprostranjenje i abundancija vrste Aequipecten opercularis (L.) u Jadranu // Zbornik sažetaka priopćenja šestog kongresa biologa Hrvatske / Huber, Đuro (ur.).
Zagreb: Hrvatsko biološko društvo, 1997. str. 311-312 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 25015 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rasprostranjenje i abundancija vrste Aequipecten opercularis (L.) u Jadranu
(Distribution and abundance of the species Aequipecten opercularis (L.) in the Adriatic Sea)
Autori
Šimunović, Ante ; Piccinetti, Corrado ; Grubelić, Ivana ; Bartulović, Marija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka priopćenja šestog kongresa biologa Hrvatske
/ Huber, Đuro - Zagreb : Hrvatsko biološko društvo, 1997, 311-312
Skup
Šesti kongres biologa Hratske
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 22.09.1997. - 26.09.1997
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Aequipecten opercularis; rasprostranjenje; abundancija; šelf; Jadran
(Aequipecten opercularis; distribution; abundance; shelf; Adriatic Sea)
Sažetak
Koristeci biološke podatke sakupljene tijekom 1981 - 1995. godine u okviru zajednickog ribarstveno - biološkog programa ("PIPETA") istraživanja kocarskih naselja kontinentalnog šelfa Jadranskog mora izmedu Instituta za oceanografiju i ribarstvo u Splitu i Laboratorija za marinu biologiju i ribarstvo u Fanu, u ovom se radu iznose podaci o rasprostranjenju i godišnje ulovljenim kolicinama vrste Aequipecten opercularis (L.) u Jadranu.
Biološki materijal sakupljen je tijekom 1981. godine istraživackim brodom "BIOS" Instituta za oceanografiju i ribarstvo u Splitu na devet profila, odnosno 27 postaja u Jadranu, a tijekom 1982 - 1995. godine talijanskom komercijalnom kocom "PIPETA" i to kako slijedi: od 1 - 6 putovanja na na devet stalnih profila, odnosno 47 - 53 postaje, od 7 - 17 putovanja na deset profila, odnosno 50 postaja, 18 putovanje na 81 postaji, 19 putovanje na 104 postaje, te 20 - 21 putovanje na 83 postaje.
Ne ulazeci u problematiku dostupnosti vrste dubinskoj povlacnoj mreži na profilima i postajama, ali poznavajuci lovnu površinu dubinske mreže u jedinici vremena (jedan sat), u procjeni abundantnosti vrste Aequipecten opercularis korištena je standardna "swept area" metoda. Abundancija vrste po godinama dobivena je obradom 273 potega (22 putovanja) povlacnom mrežom u arealu njenog rasprostranjenja u sjevernom Jadranu od 8988 km2.
U radu nije obuhvaceno otocno i priobalno podrucje istocne obale sjevernog Jadrana gdje je vrsta dobro zastupljena.
Iz dobivenih rezultata može se kazati da u pojedinim godinama dolazi do eksplozije vrste, a nakon kojih slijede godine s znatno manjim kolicinama vrste.
Obradom podataka (1981 - 1995. g.) utvrdeno je da nema statisticki znacajne korelacije izmedu godina i ulova.
Koeficijenti varijabilnosti i standardnih devijacija pokazuju da ucestalost vrste na istraživanom podrucju ima velika odstupanja, odnosno da vrsta ne pokazuje ravnomjernu (random) distribuciju vec tendenciju stvaranja vecih ili manjih enklava (neravnomjerni, grupirani raspored) što je opcenita karakteristika distribucije školjkaša.
Po našem mišljenju, a prema dobivenim podacima, i pored intenzivnog kocarenja kojim se pored ribe izlovljava i ovaj školjkaš u ovom dijelu sjevernog Jadrana, povremeno dolazi do intenzivnijeg obnavljanja naselja vrste Aequipecten opercularis. Za pretpostaviti je da se naselje ove vrste formirano uz istocnu obalu sjevernog Jadrana, s vecim ili manjim vremenskim razmacima, krece prema otvorenijem dijelu sjevernog Jadrana.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija