Pregled bibliografske jedinice broj: 249961
Analiza transportnih mogućnosti plinske mreže nakon ispada jedne od redukcijskih stanica
Analiza transportnih mogućnosti plinske mreže nakon ispada jedne od redukcijskih stanica // Proceedings of the 21^st International Scientific Meeting of Gas Experts / Šunić, Miljenko (ur.).
Samobor: Bauer grupa, 2006. str. 346-353 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 249961 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Analiza transportnih mogućnosti plinske mreže nakon ispada jedne od redukcijskih stanica
(Transport Possibilities of the Gas Pipeline Network after a Shut Down of One of the Reduction Stations)
Autori
Šavar, Mario ; Virag, Zdravko ; Dujmović, Nikica ; Subotić, Mirela ;
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Proceedings of the 21^st International Scientific Meeting of Gas Experts
/ Šunić, Miljenko - Samobor : Bauer grupa, 2006, 346-353
Skup
21^st International Scientific Meeting of Gas Experts
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 03.05.2006. - 05.05.2006
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
plinska mreža; transportne mogućnosti; ispad redukcijske stanice; usklađivanje ulaznih podatka; osjetljivost rezultata na variranje ulaznih podataka
(gas pipeline network; transport possibilities; reduction station shut down; input data tuning; sensitivity of results to input data variations)
Sažetak
Distributeri plina se često suočavaju s pitanjem koliko još potrošača mogu priključiti na postojeću plinsku mrežu ili koliko bi potrošača mogli opskrbiti u uvjetima kvara neke od primopredajnih redukcijskih stanica. Za te potrebe danas na tržištu postoji niz računalnih programa za analizu stacionarnog i nestacionarnog strujanja u plinskim mrežama. Jasno je da realnost rezultata dobivenih takvim programima u prvom redu zavisi od raspoloživosti i točnosti ulaznih podataka o rubnim uvjetima (tlakovi i/ili potrošnje) u plinskoj mreži. Tipičan problem je da se u praksi najčešće raspolaže s vrlo ograničenim brojem ulaznih podataka, temeljem kojih se ne može pouzdano procijeniti radna stanja postojeće plinske mreže. Zbog toga se uglavnom koriste procijenjene vrijednosti ulaznih podataka, a vrijednost rezultata će bitno zavisiti od točnosti te procjene. U radu se daje primjer simulacije radnog stanja dijela zagrebačke srednje-tlačne plinske mreže koja se opskrbljuje iz dva čvora. Simulacija se temelji na mjerenim i procijenjenim podacima o tlakovima i potrošnjama u ograničenom broju čvorova mreže. Načinjena je analiza osjetljivosti rezultata proračuna na promjenu ulaznih podataka, temeljem koje su usklađeni procijenjeni podaci o rubnim uvjetima. Nakon definiranja radnog stanja mreže izvršena je simulacija ispada jedne opskrbne stanice, čime je dobivena informacija o transportnim mogućnostima plinske mreže, odnosno o mogućoj opskrbi u uvjetima havarije jedne opskrbne stanice.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo