Pregled bibliografske jedinice broj: 24926
Akademija tehničkih znanosti Hrvatske i primjena znanstvenoistraživačkih rezultata
Akademija tehničkih znanosti Hrvatske i primjena znanstvenoistraživačkih rezultata // Intelektualno i industrijsko vlasništvo u znanstvenoistraživačkom radu i visokoškolskom sustavu Republike Hrvatske - doprinos učinkovitijem ostvarenju nacionalnog znanstvenoistraživačog programa / Zlatko Kniewald (ur.).
Zagreb: Prehrambeno-biotehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 1998. str. 8-11 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 24926 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Akademija tehničkih znanosti Hrvatske i primjena znanstvenoistraživačkih rezultata
(Croatian Academy of Engineering Sciences and application of scientific results)
Autori
Božičević, Juraj
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Intelektualno i industrijsko vlasništvo u znanstvenoistraživačkom radu i visokoškolskom sustavu Republike Hrvatske - doprinos učinkovitijem ostvarenju nacionalnog znanstvenoistraživačog programa
/ Zlatko Kniewald - Zagreb : Prehrambeno-biotehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 1998, 8-11
Skup
SEMINAR - Intelektualno i industrijsko vlasništvo u znanstvenoistraživačkom radu i visokoškolskom sustavu Republike Hrvatske - doprinos učinkovitijem ostvarenju nacionalnog znanstvenoistraživačkog programa
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 04.02.1998. - 05.02.1998
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
akademija tehničkih znanosti; nezaposlenost i globalni razvoj; sveučilišta u Hrvatskoj
(Academy of Engineering Sciences; unemployment and globalization; Universities in Croatia)
Sažetak
Suradnja sveučilišta i industrije u gospodarski razvijenim zemljama ima bogatu tradiciju. Od kraja šezdesetih godina sveučilišnim istraživačima posvećuje se sve sustavnija i domišljenija pozornost. Od sveučilišta, koja za svoj rad primaju i znatnija sredstva, očekuje se ponajprije sve viša kvaliteta nastavnog rada i primjerna djelotvornost istraživanja i razvoja. Uz to se traže izravniji putovi od sveučilišnog znanja do gospodarske primjene. Vlastita europska iskustva uspoređuju se s praksom u Hrvatskoj.
Proučavana su i iskustva SAD i nekih azijskih zemalja, pa je stvoreno polazište za promišljanje bolje organizirane suradnje hrvatskih sveučilišta i industrije. Uloga Akademije tehničkih znanosti Hrvatske pri poticanju gospodarske primjene rezultata znanstvenih istraživanja predmet je naše naročite pozornosti.
Društvene i gospodarske promjene devedesetih godina u Hrvatskoj uzrok su radikalnim promjenama u industriji, a znatni su i utjecaji promjena u razvijenim zemljama: nastajanje i razvoj informacijskog društva, globalizacija, nezaposlenost ... pa se od sveučilišta i istraživačkih instituta očekuju izvanredni napori i pomoć u nadvladavanju nastalih gospodarskih i društvenih teškoća. Dobro organizirana i vođena sveučilišta imaju uz stvaranje znanstvenih znanja i važan zadatak poticanja razmjene tehničkih znanja, a zatim posao kritičkog ocjenjivanja i sređivanja akumuliranog tehničkog znanja i njegovog prijenosa u praksu. Sveučilišta se održavaju kao vrelo tehničke ekspertize i kreativnosti što je uvijek spremno pridonositi procesu inovacije i inovativnoj prilagodbi gospodarstva izazovima svjetskog tržišta. Primjerno financiranje sveučilišnog obrazovanja i znanstvenih istraživanja temeljna je potreba svake države s industrijskim ambicijama.
Da bi hrvatska sveučilišta postala bolji generator suvremenih znanstvenih znanja i vrela tehničke ekspertize i kreativnosti, potrebno je ponajprije nadvladati različite poteškoće njihovog djelovanja:
ˇ neusklađenost misije i vizije razvoja, ciljeva s potrebama suvremenog razvoja Hrvatske,
ˇ organizacija i poslovodstvo neprimjerni suvremenim prilikama, posebice disciplinarna rascjepkanost,
ˇ siromaštvo,
ˇ zastarijevanje znanja i spoznajnih mogućnosti, zapuštanje eksperimentalnog rada i stjecanja praktičnog iskustva,
ˇ zanemarljivo malo stvaranje znanstvenog znanja, sve veće teškoće u raspolaganju suvremenim tehničkim znanjem,
ˇ postdiplomski studiji neprimjerni i hrvatskim potrebama i suvremenom napretku znanosti,
ˇ ne postoji sustavna briga o jamstvu kvalitete obrazovanja,
ˇ potpuno zanemareno cjeloživotno obrazovanje,
ˇ visoka prosječna dob nastavnika.
Zadatak poticanja primjene rezultata sveučilišnih znanstvenih istraživanja zato je vrlo izazovan, a uz to znači i razvijenu sposobnost raspoznavanja vrsnih i upornih pojedinaca i skupina što su u svom radu uspjele svemu ovom usprkos.
Analiziranje hrvatske znanstvene politike dati će drugu važnu referenciju pri određivanju navedene Akademijine uloge. Pri tom valja postaviti pitanja vizije, ciljeva i strategija istraživanja i razvoja u Hrvatskoj i razabrati jesu li u funkciji razvoja hrvatskog gospodarstva, društva ili pak svjetske raspoznatljivosti naših istraživača i njihove osobne karijere. Štoviše, mnoga su istraživanja tek u spoznajnoj funkciji:
ˇ najnovijeg razvoja znanosti i tehnike, nadvladavanja zastarijevanja znanja i spoznaja,
ˇ nastajanja informacijskog društva, prijelaza s industrijskog gospodarstva preko informacijskog do gospodarstva znanja, paradigme održivi razvoj, globalizacija,
ˇ potrebe, održanje i budućnost hrvatskog društva i gospodarstva, njihove spojivosti na razvijene zemlje Europe i svijeta.
Konačno kao treću referenciju valja dobro razumjeti današnje hrvatsko gospodarstvo i njegove potrebe i zanimanje za primjenu rezultata znanstvenih istraživanja, a posebice onih rezultata što ih nude hrvatska sveučilišta i instituti. Ne bi trebalo ni zanemariti mogućnost komercijalne primjene rezultata u razvijenom svijetu, ali tim se pitanjem tek djelomično bavimo.
Organizacija Akademije i njeno komuniciranje s vrelima znanstvenog i tehničkog znanja postupno se prilagođuju njenoj funkciji razvoja hrvatskog gospodarstva. U tom djelovanju danas članovima Akademije važne su potpora njenog Vijeća za promicanje tehničkih znanosti, koje je zajednički forum tehničkih fakulteta, i Akademije i njenog Gospodarsko vijeće, koje je forum uglednih gospodarstvenika i stručnjaka iz sfera gospodarskog odlučivanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
058409
Ustanove:
Prehrambeno-biotehnološki fakultet, Zagreb
Profili:
Juraj Božičević
(autor)