Pregled bibliografske jedinice broj: 248492
Uspostava i razvoj integralnoga zdravstvenog informacijskog sustava - pet hrvatskih inovacija
Uspostava i razvoj integralnoga zdravstvenog informacijskog sustava - pet hrvatskih inovacija // Knjiga radova: 3 Kongres Hrvatske udruge medicinskih sestara s međunarodnim sudjelovanjem / Matijašić Bodalec, Dubravka (ur.).
Zagreb: Hrvatska udruga medicinskih sestara, 2006. str. 63-71 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 248492 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uspostava i razvoj integralnoga zdravstvenog informacijskog sustava - pet hrvatskih inovacija
(Establishment and development of an integral information system: five Croatian Innovations)
Autori
Stevanović, Ranko ; Stanić, Arsen ; Benković, Vanesa ; Jovanović, Aleksandar ; Klapan, Ivica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Knjiga radova: 3 Kongres Hrvatske udruge medicinskih sestara s međunarodnim sudjelovanjem
/ Matijašić Bodalec, Dubravka - Zagreb : Hrvatska udruga medicinskih sestara, 2006, 63-71
Skup
3 Kongres Hrvatske udruge medicinskih sestara s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 25.05.2006. - 27.05.2006
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
zdravstveni informacijski sustav; racionalizacija potrošnje; informacijska komunikacijska tehnologija; kvaliteta skrbi
(healthcare information system; definition of potentional savings; information communication technology; high-quality health care)
Sažetak
Informacijski sustavi, bilo kompjutorizirani ili papirnati, ključni su za djelotvorno i učinkovito poslovanje zdravstvenih ustanova. Racionalnost velikih informacijskih projekata u Ministarstvu zdravstva može se objasniti dvjema grupama argumenata: potreba za transformiranjem zdravstvenih podataka u informacije važne za donošenje ključnih javnozdravstvenih odluka i mjera iz domene ekonomike zdravstva, odnosno sustavnog praćenja troškova i utvrđivanja potencijala racionalizacije potrošnje u zdravstvu bez smanjenja razine zdravstvene zaštite (procjenjuje se da je moguće uštedjeti 20-30% sredstava) kao i potreba za povećavanjem transparentnosti sustava i prilagođavanja standardima važećim u EU. Integrirani zdravstveni sustav moraobi u konačnici imati dvije grupe temeljnih funkcionalnosti: stvaranje centraliziranog javnozdravstvenog informacijskog sustava koji će omogućiti uvid u procese generiranja zdravstvene potrošnje na razini PZZ-a, a koji bi mogli biti korišteni kao podloga u donošenju zdravstveno-ekonomskih odluka i mjera te za stvaranje mogućnosti za informatiziranje i automatiziranje procesa izrade konsolidiranoga zdravstvenog proračuna s uključenim proračunima HZZO-a i bolničkog sustava, te konsolidiranih financijskih izvješća svih uključenih strana u zdravstvenom sustavu. S obzirom na to da je informacijski zdravstveni sustav strateška komponenta svake reforme i razvojnog plana zdravstvene zaštite, možemo preporučiti svoj model na temelju rezultata pokusnog rada Hrvatskog informacijskog zdravstvenog sustava.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita