Pregled bibliografske jedinice broj: 24785
Kako sam postao inovator godine u Sloveniji
Kako sam postao inovator godine u Sloveniji // Inteletualno i industrijsko vlasništvo u znanstvenoistraživačkom radu i visokoškolskom sustavu Republike Hrvatske / Zlatko Kniewald (ur.).
Zagreb: Prehrambeno-biotehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 1998. str. 7-8 (pozvano predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 24785 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kako sam postao inovator godine u Sloveniji
(My experience as an innovator in Slovenia)
Autori
Fink, Krešimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Inteletualno i industrijsko vlasništvo u znanstvenoistraživačkom radu i visokoškolskom sustavu Republike Hrvatske
/ Zlatko Kniewald - Zagreb : Prehrambeno-biotehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 1998, 7-8
Skup
SEMINAR - Intelektualno i industrijsko vlasništvo u znanstvenoistraživačkom radu i visokoškolskom sustavu Republike Hrvatske - doprinos učinkovitijem ostvarenju nacionalnog znanstvenoistraživačkog programa
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 04.02.1998. - 05.02.1998
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
tehničke informacije; ured za patentne dokumente Slovenije; stimulacija intelektualnog stvaralaštva
(technical informations; Office for Patent Documents in Slovenia; stimulation of intellectual creativity)
Sažetak
Iako živimo u informatičkom dobu, po podacima Europske komisije, gubici europske industrije prelaze 20 milijardi dolara godišnje samo zbog podvajanja istraživanja. Značajan dio tih sredstava je moguće uštedjeti organiziranim pristupom praćenju tehničke literature. Patentni dokumenti su neprocjenjiv izvor tehničkih i komercijalnih podataka. Ocjenjuje se da je 95% svih tehničkih informacija objavljeno najprije u patentnoj literaturi, a 80 % samo u patentnoj literaturi. Većina zemalja ima organiziran prijenos tehničkih podataka kroz patentne urede ili urede za zaštitu intelektualnog vlasništva. Jedan od zadataka takvih organizacija je da omoguće jednostavan, brz i jeftin dostup do tehničkih informacija. Ured za intelektualno vlasništvo RS posjeduje patentne dokumente 13 država i međunarodnih ustanova. U zemljama u razvoju, kao što su Slovenija i Hrvatska, je odnos prema vlasništvu, a posebno intelektualnom vlasništvu povjesno iskrivljen. Politički proklamirana potpora vlastitom znanju se u realnom životu najčešće završava dodjelom plaketa i priznanja o nekom prazniku. Iskustvo uči da vještim, upornim i strpljivim inovatorima uspjeva doživjeti implementaciju patenta ili poboljšanja, najčešće tako da prava prodaju stranoj tvrtki koja ih nakon toga plasira u zemlju ili čak industriju u kojoj su nastali. Prvi korak promjeni takve prakse je dostupnost i javnost relevantnih tehničkih informacija. Prava promjena će se dogoditi tek izgradnjom društvene svijesti i infrastrukture koja će podupirati i stimulirati implementaciju vlastitih pronalazaka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
058409
Ustanove:
Prehrambeno-biotehnološki fakultet, Zagreb
Profili:
Krešimir Fink
(autor)