Pregled bibliografske jedinice broj: 247832
Legitimacija nasilja u temeljima suvremnog društva
Legitimacija nasilja u temeljima suvremnog društva // Nasilje nad ženama : teološko-pastoralni izazov / Vuleta, Bože (ur.).
Split: Franjevački institut za kulturu mira, 2006.
CROSBI ID: 247832 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Legitimacija nasilja u temeljima suvremnog društva
(Violence Legitimating, Underpinned by Contemporary Society)
Autori
Matić, Renato
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, pregledni
Knjiga
Nasilje nad ženama : teološko-pastoralni izazov
Urednik/ci
Vuleta, Bože
Izdavač
Franjevački institut za kulturu mira
Grad
Split
Godina
2006
Raspon stranica
ISBN
953-6482-16-9
Ključne riječi
premreženost društva strukturama nasilja, legitimacija nasilja putem moći, prividna zauzetost za nenasilje, usuglašena definicja nasilja pretpostavka za kulturu nenasilja
(network of violence structures, legitimating of violence by using ofthe social power, illusion that nonvolence is supported, consensus on the definition of violence is the basis for creating the culture of nonviolence)
Sažetak
U tekstu se razmatra premreženost suvremenog društva strukturama nasilja, usmjeravanje društvene moći na opravdavanje i legitimaciju nasilja, te prividnost zauzetosti za nenasilje i mirotvorstvo. Rad ima cilj dokazati kako je suglasnost u definiranju nasilja osnova za stvaranje kulture nenasilja. U prvom se poglavlju kao diferentia specifica nasilja prepoznaje svako nametnuto i neprihvaćeno trpljenje, a u smislu društvene funkcionalnosti, nasilje se pojavljuje kao sredstvo za postizanje društveno poželjnih ciljeva, kojemu se na temelju moći daje legitimitet. Za razumijevanje geneze nasilja kao društvene pojave, drugo poglavlje aktualizira Frommovu analizu destruktivnog djelovanja, te opis osam smrtnih grijeha čovječanstva Konrada Lorenza, a za objašnjenje nasilnog djelovanja u konkretnom društvenom kontekstu nudi se pojam moći kao viši rodni pojam, te kao univerzalni potencijal za opravdavanje i legitimaciju nasilja. Potom slijedi rasprava kulturoloških specifičnosti nasilja koje se uprisutnjuje u hrvatskom društvu. Četvrto poglavlje problematizira nepostojanje kulture nenasilja, te marginalnu zauzetost za ideju bezuvijetnog mirotvorstva kao potpune suprotnosti svakom obliku nasilja. U zaključku se objašnjava zašto je za stvaranje kulture nenasilja bitna suglasnost oko definiranja i prepoznavanja nasilja u svakom pojavnom obliku.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
Napomena
Nedostaje podatak o stranicama. (admin.)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
MUP, Policijska akademija "Prvi hrvatski redarstvenik", Veleučilište kriminalistike i javne sigurnosti
Profili:
Renato Matić
(autor)