Pregled bibliografske jedinice broj: 24679
Doprinos planiranju i osiguravanju kvalitete proizvoda na temelju zahtjeva kupca
Doprinos planiranju i osiguravanju kvalitete proizvoda na temelju zahtjeva kupca, 1999., magistarski rad, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb
CROSBI ID: 24679 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Doprinos planiranju i osiguravanju kvalitete proizvoda na temelju zahtjeva kupca
(The Contribution to the Planning and Insuring the Quality of the Products According to the Buyers' Demands)
Autori
Indof, Danijela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Fakultet strojarstva i brodogradnje
Mjesto
Zagreb
Datum
19.02
Godina
1999
Stranica
109
Mentor
Mahović, Sanjin
Ključne riječi
osiguravanje kvalitete; Quality Function Deployment
(Quality Assurance; Quality Function Deployment)
Sažetak
Pojačano zanimanje kupaca za kvalitetu proizvoda jedan je od najvažnijih trendova suvremenog tržišta. Životni stilovi potrošača te načini proizvodnje tvrtki sada potpuno ovise o pouzdanoj i očekivanoj valjanosti proizvoda i usluga, ne dopuštajući odstupanja u rokovima isporuke i cijeni. U današnje vrijeme sve se više govori o jednom sveobuhvatnom konceptu za osiguravanje kvalitete pod nazivom Total Quality Management - TQM (Totalno upravljanje kvalitetom). Kako bi se taj koncept uspješno provodio koriste se mnogi alati razvijeni s ciljem pomaganja tvrtkama da što uspješnije udovolje izazovima koji se pred njih postavljaju.
U novije vrijeme pojavio se proces planiranja pod nazivom Quality Function Deployment - QFD (Evolucija funkcije kvalitete). Pomoću QFD-a drugi tehnički alati mogu se uspješnije koristiti, nadopunjujući se prilikom ostvarivanja prioritetnog cilja. QFD je koristan i kod isticanja područja od posebne važnosti za kupca, gdje samo timski rad te korištenje specijaliziranih alata nisu od veće koristi.
U okviru rada razvijen je teoretski model QFD-a, primjeren uvjetima u našoj industriji, koji je zatim primjenjen na određenom izradku. Pritom su sastavljane i analizirane matrice za: razvoj proizvoda, razvoj dijela, razvoj procesa i razvoj proizvodnje.
U okviru eksperimentalnog dijela rada analizirana je grebenasta sklopka GF 20. Pri tome je bio cilj razviti sklopku s poboljšanim svojstvima u skladu sa zahtjevima kupaca. Tijekom postupka primjene metode QFD izašle su na vidjelo kako pozitivne strane, tako i nedostaci postojećeg proizvoda, njegovih kritičnih dijelova i njegovog procesa proizvodnje, te je pružen poticaj za poduzimanjem odgovarajućih poboljšanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo