Pregled bibliografske jedinice broj: 245833
Planiranje rada EES-a sa “ NPE” elektranom
Planiranje rada EES-a sa “ NPE” elektranom // 4. savjetovanje HK CIGRE, grupa 39, Pogon i vođenje EES-a / Velebir, Vesna (ur.).
Zagreb: Hrvatski komitet međunarodne konferencije za velike električne sisteme (CIGRE), 1999. str. 31-38 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 245833 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Planiranje rada EES-a sa “ NPE” elektranom
(Integration IPP into the power system operations planning)
Autori
Toljan, Ivica ; Goić, Ranko ; Lovrić, Marko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
4. savjetovanje HK CIGRE, grupa 39, Pogon i vođenje EES-a
/ Velebir, Vesna - Zagreb : Hrvatski komitet međunarodne konferencije za velike električne sisteme (CIGRE), 1999, 31-38
Skup
4. savjetovanje Hrvatskog komiteta CIGRE
Mjesto i datum
Cavtat, Hrvatska, 17.11.1999. - 21.11.1999
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
planiranje; elektroenergetski sustav; NPE; UOKE; “ preuzmi ili plati”
(planning; electric power system; IPP; PPA; “ take or pay”)
Sažetak
Svaki elektroenergetski sustav je poseban za sebe i rijetko bi se na svijetu moglo pronaći dva identična. Razlike su kako u samoj strukturi proizvodnje, a time i korištenju primarnih energenata tako i u vlasništvu, organizaciji, informatičkoj tehnologiji. Funkcija cilja prilikom planiranja i upravljanja je uglavnom svugdje jednaka ; traži se optimum (računanje ekstrema funkcije) koji definira minimalne troškove. Izabrana metodologija i organizacija eksploatacije determinira efikasnost upravljanja u svakom elektroenergetskom sustavu. Implementacija NPE (“ neovisni proizvođač energije” ) elektrana, zbog svojih ugovornih obveza, može negativno djelovati na optimizaciju rada elektroenergetskog sustava. Osnovni problem je obveza “ preuzmi ili plati” (eng. “ take or pay” ) koja definira obvezatni dispečing elektrane bez obzira na trenutnu neekonomičnost. Upravo je to najteži i najizazovniji dio pregovora između kupca i NPE-a (“ ugovor o kupnji energije - UOKE” ). Mora se naglasiti da je ta obveza puno stroža i teža kod plinskih elektrana nego kod elektrana na ugljen. To je zato jer se ugljen može uskladištiti i time izbjeći obvezno dispečiranje u nepovoljnom trenutku, dok je sa plinom situacija bitno drugačija. Plin se mora potrošiti ili ako se i ne potroši mora se platiti. Uskladištenje uglavnom nije komercijalno povoljno. Dodatni problem je i obvezna mjesečna dinamika potrošnje plina jer plin nema istu cijenu zimi i ljeti, pa se u ugovoru obvezuje od strane kupca kvartalna potrošnja plina, odnosno proizvodnja elektrane, koja onda štiti prodavatelja da neće morati nabavljati (trošiti) plin u skupljim tarifama za vrijeme zimske sezone.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika
POVEZANOST RADA
Projekti:
023014
Ustanove:
Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje, Split