Pregled bibliografske jedinice broj: 244764
Oblikovanje i prenamjena otkopanih prostora pri površinskoj eksploataciji nemetala
Oblikovanje i prenamjena otkopanih prostora pri površinskoj eksploataciji nemetala, 2005., doktorska disertacija, Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 244764 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Oblikovanje i prenamjena otkopanih prostora pri površinskoj eksploataciji nemetala
(Shaping and reclamation of the exploitation area in surface exploitation of nonmetallic mineral materials)
Autori
Krasić, Dragan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Rudarsko-geološko-naftni fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
19.04
Godina
2005
Stranica
199
Mentor
Nuić, Jerko ; Živković, Stanislav
Ključne riječi
Površinska eksploatacija nemetalnih mineralnih sirovina; projektna dokumentacija; oblikovanje i prenamjena; zaštita okoliša; utjecajni parametri; ocjena; klasifikacija.
(surface exploitation of nonmetallic mineral materials; project documentation; shaping and reclamation; environment protection; essential parameters; evaluation; classification.)
Sažetak
Eksploatacija nemetalnih mineralnih sirovina odvija se u svim županijama Republike Hrvatske, koja je generalno podijeljena na tri područja: nizinsku, središnju i mediteransku. U disertaciji je obrađeno 26 modela, od ukupno 560, površinskih kopova, metodama: analize, komparacije i računalnog modeliranja. Površinska eksploatacija nemetalnih mineralnih sirovina izvodi se temeljem projektne dokumentacije. Površinski kopovi se oblikuju tijekom cjelokupnog vijeka eksploatacije utvrđenih rezervi. Oblikovanje površinskog kopa uključuje cijeli niz aktivnosti koje se manifestiraju određenim utjecajem na okoliš. Povoljnost površinskog kopa za oblikovanje ovisna je o nizu utjecajnih parametara a samo djelomično o kvaliteti projektne dokumentacije. U disertaciji su razmatrani utjecaji određenih parametara na povoljnost površinskih kopova za oblikovanje i prenamjenu. Postavljena je osnovna teza o postojanju poticajnih i nepoticajnih parametara. U poticajne parametre svrstani su prirodni (10) i tehno-ekonomski parametri (15) a u nepoticajne su svrstani ekološki parametri (15). Odnos između svih parametara označen je kao ocjena povoljnosti površinskog kopa za oblikovanje i prenamjenu, temeljem koje se može klasificirati bilo koji površinski kop. Uveden je koeficijent važnosti koji je poslužio za uravnoteženje poticajnih i nepoticajnih parametara. Određena je ocjena povoljnosti kao razlika zbroja svih vrijednosti poticajnih parametara, umnoženog pripadajućim koeficijentom važnosti, i apsolutnog zbroja svih vrijednosti nepoticajnih parametara, umnoženog pripadajućim koeficijentom važnosti. Iznesena je i teza o različitim udjelima utjecaja parametara na ocjenu povoljnosti oblikovanja površinskih kopova. Predložena je klasifikacija površinskih kopova prema povoljnosti za oblikovanje te su pridodane opisne i brojčane ocjene. Temeljem pojedinačnog bodovanja utjecajnih parametara ocjenjeni su modeli površinskih kopova te je iznesena ukupna ocjena i potvrda prvobitnih postavki. Nakon oblikovanja izvedena je ocjena prenamjene otkopanog prostora u druge svrhe. Predložena je klasifikacija površinskih kopova prema povoljnosti prenamjene. Na koncu je, temeljem ocjena povoljnosti oblikovanja i prenamjene, predložena ukupna ocjena i klasifikacija površinskih kopova prema prihvatljivosti površinske eksploatacije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Rudarstvo, nafta i geološko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb