Pregled bibliografske jedinice broj: 243867
Kartiranje onečišćenja tala u urbanom prostoru: Primjer Zagreba (Hrvatska) i Ljubljane (Slovenija)
Kartiranje onečišćenja tala u urbanom prostoru: Primjer Zagreba (Hrvatska) i Ljubljane (Slovenija) // Zbornika sažetaka Međunarodno interdisciplinarno savjetovanje: Njega gradskih prostora - Sanacija zelenih površina, Osijek, 08.-11.ožujak 2006. / Milas, Zdenko (ur.).
Zagreb: Nulaosam d.o.o., Zagreb, 2006. str. 65-67 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 243867 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kartiranje onečišćenja tala u urbanom prostoru: Primjer Zagreba (Hrvatska) i Ljubljane (Slovenija)
(Mapping of pollutants in urban soils: The example of Zagreb (Croatia) and Ljubljana (Slovenia))
Autori
Romić, Marija ; Grčman, Helena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornika sažetaka Međunarodno interdisciplinarno savjetovanje: Njega gradskih prostora - Sanacija zelenih površina, Osijek, 08.-11.ožujak 2006.
/ Milas, Zdenko - Zagreb : Nulaosam d.o.o., Zagreb, 2006, 65-67
Skup
Međunarodno interdisciplinarno savjetovanje: Njega gradskih prostora - Sanacija zelenih površina, Osijek, 08.-11.ožujak 2006.
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 08.03.2006. - 11.03.2006
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
urbana tla; svojstva tala; teški metali; onečišćenje; kartiranje
(urban soil; soil properties; heavy metals; pollution; mapping)
Sažetak
Intenzivna urbanizacija Zagreba dovela je do toga da su se vrlo kvalitetna poljoprivredna tla, koja se koriste kako za intenzivni uzgoj kultura tako i za vrtove na okućnicama, našla unutar gradskog i prigradskog prostora. Radi utvrđivanje utjecaja urbanog i industrijaliziranog okoliša na moguće nakupljanje teških metala u tlu, provedeno je istraživanje u Gradu zagrebu na ukupnoj površini od 641, 355 km2 . Prikupljeno je 288 uzoraka površinskog sloja tla i analizirano na sadržaj Cd, Cu, Fe, Mn, Ni, Pb i Zn. Kumulativna onečišćenost tala utvrđena je primjenom metode CLS (continuous limitation scores), a karte koje prikazuju kumulativno onečišćenje tala teškim metalima izrađene su nakon geostatističke obrade seta podataka regresijskim krigingom. Kvaliteta tla grada Ljubljane s aspekta zaštite okoliša utvrđena je ispitivanjem odabranih svojstava tla, a onečišćenost tala određivanjem pseudo-ukupnog sadržaja Cd, Cu, Fe, Mn, Ni, Pb i Zn. Uzorci tla uzeti su s različitih lokacija (parkovi, igrališta, uz prometnice, uz obalu rijeke i s poljoprivrednih površina u gradskom području). Primjenjeno je i sistematično i randomizirano uzorkovanje. Nije utvrđena velika varijabilnost općenitih svojstava tala. Naime, područje grada Ljubljane leži na relativno ujednačenom matičnom supstratu koji je uglavnom izgrađen od šljunkovitih karbonatnih depozita rijeke Save. Najugroženija kategorija načina korištenja tala su igrališta uz dječje vrtiće i škole, gdje je i najintenzivniji izravni kontakt ljudi s tlom.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Geologija, Poljoprivreda (agronomija)