Pregled bibliografske jedinice broj: 243527
Značajke broja somatskih stanica u profitabilnoj proizvodnji mlijeka
Značajke broja somatskih stanica u profitabilnoj proizvodnji mlijeka // Zbornik radova / Jovanovac, Sonja ; Kovačević, Vlado (ur.).
Osijek: Poljoprivredni fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2006. str. 587-588 (poster, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 243527 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Značajke broja somatskih stanica u profitabilnoj
proizvodnji mlijeka
(Somatic cell count characteristics in profitable
milk production)
Autori
Ivkić, Zdenko ; Mijić, Pero ; Knežević, Ivan ; Poljak, Franjo
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova
/ Jovanovac, Sonja ; Kovačević, Vlado - Osijek : Poljoprivredni fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2006, 587-588
Skup
41. hrvatski i 1. međunarodni znanstveni simpozij agronoma
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 13.02.2006. - 17.02.2006
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
somatske stanice ; proizvodnja ; mlijeko ; profitabilnost
(somatic cell ; production ; milk ; profitable)
Sažetak
Međunarodno priznati parametar za ocjenu zdravstvenog stanja vimena krava je broj somatskih stanica u mlijeku. Prema zakonskim propisima usvojenih 1995. godine, u zemljama EU svježe sirovo mlijeko krava ne smije sadržavati više od 400.000 somatskih stanica/ml. Slično Pravilniku koji je važeći u zemljama EU i Ministarstvo poljoprivrede i šumarstva RH 2000. godine usvojilo je “ Pravilnik o kakvoći svježeg sirovog mlijeka” , te 2002. godine “ Uredbu o ciljnoj cijeni svježeg sirovog mlijeka” . Zbog širokog spektra parametara koji se mjere i kontroliraju prema Pravilniku, svaka pogreška i ne pravovremena reakcija proizvođača ili veterinara u zdravstvenoj zaštiti tijekom laktacijskog ciklusa krave, odrazit će se i na krajnje financijsko poslovanje. Zato je nužno da se proizvođači mlijeka što prije prilagode zahtjevima tržišta, koristeći vlastita i svjetska znanstvena dostignuća u stočarstvu, pri čemu će zdravlje životinje i kvaliteta mlijeka imati važno mjesto.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)