Pregled bibliografske jedinice broj: 242788
Moderne platforme za planiranje rehabilitacije urbanih sustava odvodnje
Moderne platforme za planiranje rehabilitacije urbanih sustava odvodnje // Prošlost, sadašnjost i budućnost vodoopskrbe i odvodnje-iskustva i izazovi / Linić, Anton (ur.).
Rijeka: ViK Rijeka, Grad Rijeka, 2005. str. 385-391 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 242788 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Moderne platforme za planiranje rehabilitacije urbanih sustava odvodnje
(Modern Platforms for Urban Sewerage System Rehabilitation Planning)
Autori
Ravlić, Nenad
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Prošlost, sadašnjost i budućnost vodoopskrbe i odvodnje-iskustva i izazovi
/ Linić, Anton - Rijeka : ViK Rijeka, Grad Rijeka, 2005, 385-391
Skup
Stručno-poslovni skup s međunarodnim sudjelovanjem: Prošlost, sadašnjost i budućnost vodoopskrbe i odvodnje-iskustva i izazovi
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 11.10.2005. - 15.10.2005
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
javni sustavi odvodnje; računalna podrška u rehabilitaciji kolektorske mreže
(public sewerage systems; computer support in sewerage network rehabilitation)
Sažetak
U realizaciji vala značajnih investicija u izgradnji brojnih nedostajućih dijelova javnih sustava odvodnje u RH (npr. projekt "Jadran") često se zaboravlja načelo prema kojem će ukupna učinkovitost investicije i postizanje željenih ekoloških efekata ovisiti o performansama najslabijih karika u budućim sustavima. U smislu stvarne funkcionalnosti te rizika nastupa akcidenata/ispada iz pogona, realno je očekivati da će od svih karika budućih objedinjenih sustava najosjetljiviji dio činiti ranije izgrađeni dijelovi postojećih kolektorskih mreža, kojima se tradicionalno upravlja tek po nastupu neželjenog događaja (reaktivno upravljanje). Nedovoljno poznavanje postojećih sustava te nepostojanje alata i standardiziranih metodologija za podršku upravljanju njihovom rehabilitacijom predstavlja ključne prepreke koje stoje na putu koncepcijskih promjena od reaktivnog prema proaktivnom upravljanju, odnosno usmjeravanju rehabilitacijskih aktivnosti prema onim dijelovima sustava koji su prije nastupa neželjenog događaja ocijenjeni najslabijima prema skupu objektivnih rehabilitacijskih indikatora. U navedenom kontekstu, u radu se predstavljaju osnove i principi na kojima počiva jedna od modernih informatičkih platformi za podršku proaktivnom upravljanju rehabilitacijom postojećih sustava odvodnje. Premda još u fazi testiranja u brojnim europskim gradovima, postupno uvođenje tih alata postati će standardom o kojem je u našim prilikama moguće i opravdano voditi računa puno prije no što profunkcioniraju cjeloviti sustavi odvodnje, sastavljeni od dijelova različite starosti i razine stvarne funkcionalnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo, Računarstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
INSTITUT IGH, d.d.