Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 242586

Maligne bolesti u starijoj životnoj dobi


Strnad, Marija; Znaor, Ariana
Maligne bolesti u starijoj životnoj dobi // Liječnički vjesnik, 128 (2006), Suppl 1. (podatak o recenziji nije dostupan, kongresno priopcenje, stručni)


CROSBI ID: 242586 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Maligne bolesti u starijoj životnoj dobi
(Malignant diseases in the elderly)

Autori
Strnad, Marija ; Znaor, Ariana

Izvornik
Liječnički vjesnik (0024-3477) 128 (2006), Suppl 1;

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, kongresno priopcenje, stručni

Ključne riječi
incidencija; smrtnost; karcinom; najčešća sijela; rizični čimbenici
(incidence; mortality; cancer; most common sites; risk factors)

Sažetak
Dob sama po sebi najvažniji je čimbenik rizika za maligne bolesti. Stope incidencije malignih bolesti desetak su puta više u najstarijim dobnim skupinama u usporedbi s najmlađima. Preživljenje oboljelih od raka također se smanjuje s dobi. Osim fizioloških procesa starenja organizma, za to je odgovoran i čest komorbiditet u tim dobnim skupinama, kao i teže podnošenje agresivnih tumorskih terapija. Za analizu incidencije raka u starijoj životnoj dobi korišteni su podaci Registra za rak Hrvatske, a za analizu mortaliteta podaci Državnog zavoda za statistiku. U Hrvatskoj je 2002. godine od raka oboljelo 11240 osoba starijih od 65 godina, što je više od polovice (57%) ukupno oboljelih. Najčešća sijela raka u starijih od 65 godina su rak dojke za žene (18% ukupnog raka) i rak bronha i pluća za muškarce (22%). Kod muškaraca zatim slijede debelo crijevo, prostata, želudac i mokraćni mjehur, a kod žena debelo crijevo, pluća, želudac i tijelo maternice. U Hrvatskoj je 2003. bilo 8456 umrlih od raka starijih od 65 godina života, što je 67% od ukupno umrlih od raka u Hrvatskoj, a 21% od ukupno umrlih od svih uzroka. Mortalitet od raka u Hrvatskoj je u blagom porastu zadnjih 20-ak godina, a taj trend je izraženiji u starijim dobnim skupinama. S obzirom na specifičnost problematike malignih bolesti u starijim dobnim skupinama te na veliki udio oboljelih od raka u dobi iznad 65 godina, u razvijenim zemljama javlja se potreba za razvojem gerijatrijske onkologije kao posebne kliničke subspecijalnosti. Također je potrebno planirati obuhvaćanje starijih osoba preventivnim programima u skladu s mogućnostima zdravstvenog sustava. Pri tome ne zanemarujemo značaj promotivnih i preventivnih aktivnosti od samog početka života.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita



POVEZANOST RADA


Projekti:
0005001

Ustanove:
Hrvatski zavod za javno zdravstvo

Profili:

Avatar Url Ariana Znaor (autor)

Avatar Url Marija Strnad-Pešikan (autor)


Citiraj ovu publikaciju:

Strnad, Marija; Znaor, Ariana
Maligne bolesti u starijoj životnoj dobi // Liječnički vjesnik, 128 (2006), Suppl 1. (podatak o recenziji nije dostupan, kongresno priopcenje, stručni)
Strnad, M. & Znaor, A. (2006) Maligne bolesti u starijoj životnoj dobi. Liječnički vjesnik, 128 (Suppl 1).
@article{article, author = {Strnad, Marija and Znaor, Ariana}, year = {2006}, pages = {39}, keywords = {incidencija, smrtnost, karcinom, naj\v{c}e\v{s}\'{c}a sijela, rizi\v{c}ni \v{c}imbenici}, journal = {Lije\v{c}ni\v{c}ki vjesnik}, volume = {128}, number = {Suppl 1}, issn = {0024-3477}, title = {Maligne bolesti u starijoj \v{z}ivotnoj dobi}, keyword = {incidencija, smrtnost, karcinom, naj\v{c}e\v{s}\'{c}a sijela, rizi\v{c}ni \v{c}imbenici} }
@article{article, author = {Strnad, Marija and Znaor, Ariana}, year = {2006}, pages = {39}, keywords = {incidence, mortality, cancer, most common sites, risk factors}, journal = {Lije\v{c}ni\v{c}ki vjesnik}, volume = {128}, number = {Suppl 1}, issn = {0024-3477}, title = {Malignant diseases in the elderly}, keyword = {incidence, mortality, cancer, most common sites, risk factors} }

Časopis indeksira:


  • Scopus
  • MEDLINE


Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::


  • Index Medicus





Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font