Pregled bibliografske jedinice broj: 241848
Liturgijsko srebro otoka Mljeta od XII. do XVII. stoljeća
Liturgijsko srebro otoka Mljeta od XII. do XVII. stoljeća // Simpozij Prirodne značajke i društvena valorizacija otoka Mljeta / Durbešić, Paula ; Benović, Adam (ur.).
Zagreb : Mljet: Hrvatsko ekološko društvo, Državna uprava za zaštitu kulturne i prirodne baštine, Ministarstvo razvitka i obnove Republike Hrvatske ; Nacionalni park Mljet, 1995. str. 641-650 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 241848 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Liturgijsko srebro otoka Mljeta od XII. do XVII. stoljeća
(Liturgical silver objects from island Mljet from 12 till 17 century)
Autori
Lupis, Vinicije
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
Simpozij Prirodne značajke i društvena valorizacija otoka Mljeta
/ Durbešić, Paula ; Benović, Adam - Zagreb : Mljet : Hrvatsko ekološko društvo, Državna uprava za zaštitu kulturne i prirodne baštine, Ministarstvo razvitka i obnove Republike Hrvatske ; Nacionalni park Mljet, 1995, 641-650
ISBN
953-6202-06-9
Skup
Simpozij Prirodne značajke i društvena valorizacija otoka Mljeta
Mjesto i datum
Pomena, Hrvatska, 04.09.1995. - 10.09.1995
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Katolička crkva; Mljet; liturgijski predmeti
(Catholic Church; Mljet; liturgical objects)
Sažetak
Prikazani su rezultati istraživanja liturgijskih predmeta danas sačuvanih u crkvenim zbirkama na otoku Mljetu. Najstariji primjer jet ophodni romanički križ iz crkve Sv. Trojice u Prožuri, koji se datira u kraj XII. i početka XIII. stoljeća. Gotičko raspelo iz crkve Sv. Vlaha u Babinu Polju precizno se datira oko 1180. godine. Gotičko ophodno raspelo iz crkve Sv. Vlaha u Babinu Polju datira se u posljednju četvrtinu XIV. stoljeća pronalaženjem više moćnika i ophodnih križeva duž hrvatske obale vremenski određenih s natpisima donatora, iskucanim po matricama. Gotički kalež iz crkve Sv. Vida u Koritima dovodi se u svezu sa grupom liturgijskih predmeta iz druge polovice XV. stoljeća nastalih pod sjevernjačkim utjecajem i s karakterističnim "krautstrunk" ukras. Gotičko-renesansni križ iz crkve Sv. Trojice iz Prožure datira se u konac XV. i početak XVI. stoljeća, a detaljno se analizira gotički okov danas nestale ikone Gospe od Laga. Ikonografskom i stilskom analizom pokušalo se uz konzultiranje povijesnih izvora rasvijetliti nastanak ove iznimno kvalitetne gotičke umjetnine, datiravši je u drugu polovicu XIV. stoljeća. Također se obratila pažnja na skupinu kaleža s kraja XVI. stoljeća koji su nastali u domaćim dubrovačkim radionicama, svojom kakvoćom sudeći o zavidnoj vrsnoći dubrovačkih zlatara. Renesansni pax iz crkve Sv. Vida u Koritima po prvi puta se prispisuje renesansnom broncisti Modernu, te se komparira sa gotovo posve identičnim primjercima u talijanskim zbirkama. Renesansno zvonce iz crkvie Sv. Vida u Koritima pripisuje se Nepoznatom padovanskom broncisti s početka XVI. stoljeća. Na otoku Mljetu stoljetnom prisutnošću benediktinskog reda prikupljeni su liturgijski predmeti, koji su ostavili neizbrisiv kulturni trag u segmentu pokretne likovne baštine, govoreći sjajom plemenitih metala o prohujalim vremnima od XII. do XVII. stoljeća.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest umjetnosti