Pregled bibliografske jedinice broj: 240711
Odnos represivnog stila suočavanja i pamćenja emocionalnog materijala različitog stupnja aktivacije i hedonskog tona
Odnos represivnog stila suočavanja i pamćenja emocionalnog materijala različitog stupnja aktivacije i hedonskog tona // Društvena istraživanja, 14 (2005), 4-5; 827-852 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 240711 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Odnos represivnog stila suočavanja i pamćenja emocionalnog materijala različitog stupnja aktivacije i hedonskog tona
(Relationship between repressive coping and memory for emotional material with different level of activation and hedonic valence)
Autori
Martinac Dorčić, Tamara
Izvornik
Društvena istraživanja (1330-0288) 14
(2005), 4-5;
827-852
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
represivno suočavanje; pamćenje
(repressive coping; memory)
Sažetak
Cilj je ovog istraživanja ispitati postoje li razlike između nisko anksioznih, represivnih, visoko anksioznih i defanzivno visoko anksioznih ispitanika u neposrednom i odgođenom dosjećanju emocionalnih slika različitog stupnja aktivacije i hedonskog tona. Istraživanje je provedeno na prigodnom uzorku od 104 studenta Filozofskog fakulteta u Rijeci u tri susreta. Tijekom prvog susreta ispitanici su ispunili Skalu manifestne anksioznosti (Taylor, 1953) i Skalu socijalne poželjnosti (Crowne i Marlowe, 1964) koje su korištene za kategorizaciju ispitanika s obzirom na represivni stil suočavanja. Mjesec dana nakon prvog susreta ispitanicima je prezentirano 40 fotografija iz Zbirke fotografija emocionalnog sadržaja (Lang, Ohman i Vaitl, 1988) za koje je ispitano i neposredno slobodno dosjećanje. Nakon pet mjeseci ponovljen je test slobodnog dosjećanja sličica. Dobiveni rezultati pokazuju da iako se skupina represivnih ispitanika ne razlikuje od ostale tri skupine u neposrednom dosjećanju emocionalnih slika, razlikuje se od ostalih skupina u odgođenom dosjećanju tih slika. Represivna se skupina ispitanika dosjeća manjeg broja emocionalnih slika od skupine nisko anksioznih, a kod te je skupine, zajedno sa skupinom nisko anksioznih, izraženiji i efekt slabijeg dosjećanja neugodnih slika nego kod ostalih dviju skupina. Najvažniji se rezultat vezuje uz to da je, kod odgođenog dosjećanja, efekt slabijeg dosjećanja neugodnih slika kod represivnih ispitanika jače izražen za slike visoke aktivacije, a za skupinu nisko anksioznih ispitanika za slike niske aktivacije što upućuje na važnost kontroliranja dimenzije aktivacije, a ne samo hedonskog tona, u istraživanjima pamćenja emocionalnog materijala kod represora.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Current Contents Connect (CCC)
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Social Science Citation Index (SSCI)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus