Pregled bibliografske jedinice broj: 240319
Kinetika izmjene Pb^2+ na prirodnom zeolitu klinoptilolitu
Kinetika izmjene Pb^2+ na prirodnom zeolitu klinoptilolitu // VI. susret mladih kemijskih inženjera, Knjiga sašetaka / Kosar Vanja ; Zelić Bruno (ur.).
Zagreb: Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, 2006. (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 240319 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kinetika izmjene Pb^2+ na prirodnom zeolitu klinoptilolitu
(Kinetics of ion exchange of Pb^2+ on natural zeolite clinoptilolite)
Autori
Vukojević Medvidović, Nediljka ; Batarelo, Rozmari ; Trgo, Marina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
VI. susret mladih kemijskih inženjera, Knjiga sašetaka
/ Kosar Vanja ; Zelić Bruno - Zagreb : Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, 2006
Skup
VI. susret mladih kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 23.02.2006. - 24.02.2006
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
prirodni zeolit; olovo; kinetički modeli
(natural zeolite; lead; kinetic models)
Sažetak
Istraživano je uklanjanje olovovih iona iz sintetične otpadne vode ionskom izmjenom na kemijski aktiviranom prirodnom zeolitu klinoptilolitu. Eksperimenti su provedeni izotermno u zatvorenoj staklenoj posudi miješanjem 20 g uzorka zeolita s 2000 mL otopine Pb^2+ različite početne koncentracije (1250.39 mg/L - 5878.19 mg/L). Tijek ionske izmjene praćen je u vremenskim intervalima od 1.5 do 60 minuta određivanjem koncentracije Pb^2+ iona preostale u tekućoj fazi. Iz grafičkog prikaza ovisnosti količine izmjenjenih iona olova po masi zeolita (mg/g) s vremenom za svaku ispitivanu početnu koncentraciju, utvrđeno je da količina vezanog olova raste s porastom početne koncentracije, te da se ravnoteža ionske izmjene uspostavlja za približno 25 minuta. Eksperimentalni rezultati kinetički su obrađeni prema modelu Vermeulen-ove aproksimacije, Paraboličnom difuzijskom modelu, i Homogenom difuzijskom modelu uz uvjet t teži t(beskonačno). Dobivene su linearne ovisnosti za sve testirane modele i za svaku početnu koncentraciju. Dobro slaganje eksperimentalnih točaka s ispitivanim modelima potvrđeno je izračunatim vrijednostima koeficijenata korelacije (R^2). Koeficijenti difuzije su izračunati iz nagiba dobivenih linearnih ovisnosti i za Parabolični model su nešto viši u odnosu na druga dva modela, ali su za sva tri modela istog reda veličine (10^-6 cm^2/min). Ovi rezultati pokazuju dobro slaganje s rezultatima relevantnih autora dostupnima u literaturi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo