Pregled bibliografske jedinice broj: 240058
Upravljanje regionalnim razvojem - od teorije do prakse
Upravljanje regionalnim razvojem - od teorije do prakse // Međuregionalna suradnja kao osnova ekonomski održivog razvoja teritorija / Bublin, Mehmed (ur.).
Sarajevo: Institut za arhitekturu, urbanizam i prostorno planiranje, 2003. str. 25-38 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 240058 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Upravljanje regionalnim razvojem - od teorije do prakse
(Regional development management - from theory to practice)
Autori
Črnjar, Mladen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Međuregionalna suradnja kao osnova ekonomski održivog razvoja teritorija
/ Bublin, Mehmed - Sarajevo : Institut za arhitekturu, urbanizam i prostorno planiranje, 2003, 25-38
Skup
Međuregionalna suradnja kao osnova ekonomski održivog razvoja teritorija
Mjesto i datum
Sarajevo, Bosna i Hercegovina, 03.10.2003. - 04.10.2003
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
regionalni razvoj; održivi razvoj
(regional development; sustainable development)
Sažetak
Problemi regionalnog razvoja aktualni su kako u razvijenim zemljama tako i u zemljama u razvoju. Nakon preokreta koji je učinila industrijska revolucija, regionalizacija se u industrijaliziranim zemljama pojavljuje u vidu pokreta kojemu je svrha stvaranje određene razvojne ravnoteže i ravnomjernosti razvitka u svim dijelovima zemlje. Za cjelovito razumijevanje prirodnosti procesa regionalizacije potrebno je poznavati procese u europskom regionalizmu koji se očituju kao proces stvaranja nacionalnih država, proces transnacionalne regionalizacije i proces regionalizacije unutar nacionalnih država. Ti procesi imaju duboke povijesne korijene i implikacije i na Hrvatsku. Problemi upravljanja regionalnim razvojem različito su rješavani u različitim društveno-ekonomskim i političkim sustavima. Pri tome je posebno značajno kako se zakonodavno i politički definira regija tj. da li se regija promatra kao objekt ili subjekt upravljanja. Pri tome, subjektivitet regije u upravljačkom procesu nikako ne znači preferiranje regionalnog zatvaranja i autarhičnog razvoja već to znači da ono mora biti dio jedinstvenog i koordiniranog procesa na svim razinama uz uvažavanje prostornih, demografskih, povijesnih, društvenih, ekonomskih i drugih specifičnosti regije kao , kao i europskog okruženja. U skladu s naprijed navedenim autor analizira « ; ; ; potrebu i mogućnost regionalizacije Hrvatske» ; ; ; u kontekstu teoretskih saznanja o regionalizaciji i sadašnje regionalne politike u Hrvatskoj. Ovaj rad nema pretenzije detaljno obraditi sve probleme upravljanja regionalnim razvojem već iznijeti samo neke znanstvene i empirijske činjenice koje bi političarima mogle pomoći kod donošenja strateških odluka o regionalnoj politici.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA