Pregled bibliografske jedinice broj: 2395
Resursi vode, njihovo čuvanje i zaštita
Resursi vode, njihovo čuvanje i zaštita // Stvaranje stabilnog, prilagodljivog i životno sposobnog hrvatskog gospodarstva: u uvjetima globalizacije i nastajanja informacijskog društva / Božičević, Juraj (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za sustave (CROSS), 1995. str. 153-169 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), pregledni)
CROSBI ID: 2395 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Resursi vode, njihovo čuvanje i zaštita
(.)
Autori
Biondić, Božidar ; Marušić, Josip ; Trninić, Dušan ; Tedeschi, Stanislav ; Picer, Mladen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, cjeloviti rad (in extenso), pregledni
Izvornik
Stvaranje stabilnog, prilagodljivog i životno sposobnog hrvatskog gospodarstva: u uvjetima globalizacije i nastajanja informacijskog društva
/ Božičević, Juraj - Zagreb : Hrvatsko društvo za sustave (CROSS), 1995, 153-169
Skup
Druga konferencija Tehničke znanosti za hrvatsko gospodarstvo
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 21.11.1995. - 22.11.1995
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
resursi vode; zaštita voda
(water resources; water protection;)
Sažetak
Vodni resursi imaju strateški značaj za budući razvoj Hrvatske. Posebice treba istaći kvalitetu vode, čime se ne mogu pohvaliti druge Europske zemlje. Djelomično je to rezultat dosadašnjeg ograničenog razvoja, ali i racionalnog upravljanja tim prirodnim resursom. Ne možemo se baš pohvaliti kvalitetom površinskih voda, naročito najvećih vodotoka Save i Drave, ali onečišćene vode dotječu već iz susjednih zemalja. Brojne znanstvene discipline i struke se bave izučavanjem i upravljanjem vodnim resursima. U dosadašnjim istraživanjima sve te struke djelovale su više manje samostalno, međutim današnje vrijeme donosi integralni pristup i sve se više zapaža interdisciplinarnost istraživanja. Koliko to unapređuje saznanja najbolje pokazuju rezultati istraživanja posljednjih desetak godina, ali i uključivanje naših stručnjaka i znanstvenika u Europska znanstvena kretanja na području vode. Temeljna podjela voda u Hrvatskoj odnosi se na okolišne uvjete. To su Panonski bazen na sjeveru i kršno područje, južno od Karlovca. Dok je Panonski bazen vezan uz velike doline rijeka Save i Drave i pretežito intregranularni tip podzemnih vodonosnika, kršno područje ima sasvim drugačija svojstva. Rijeke su relativno kratke, kanjonskog tipa, a velik dio njih ponire na rubovima krških polja i ponovo se javljaju na hipsometrijski nižim dijelovima kraškog reljefa. Za krške vodonosnike vezana je vodoopskrba većine gradova u Jadranskom prostoru i unutrašnjost. To su vodoopskrbni sustavi Istre, Kvarnerskog zaljeva, Podvelebita i otoka u tome području, Zadra, Šibenika, Splita, Ploča i Dubrovnika u priobalnom području i Delnica, Otočca, Gospića, Knina, Drniša, Sinja, Vrgorca i dr. Otoci ili imaju svoj vlastiti sustav vodoopskrbe (Cres, Krk , Vis) ili su pretežito vezani na vodoopskrbne sustave na kopnenome području. U tome području samo je nekoliko vodoopskrbnih sustava vezano za površinske vodotoke (Makarska, otoci Brač i Hvar) ali i to su svojim podrijetlom krške podzemne vode.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija, Kemija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb,
Hrvatski geološki institut
Profili:
Josip Marušić
(autor)
Mladen Picer
(autor)
Božidar Biondić
(autor)
Stanislav Tedeschi
(autor)
Dušan Trninić
(autor)