Pregled bibliografske jedinice broj: 2394
Istraživanje ugroženosti voda i optimalnog rješenja uklanjanja tehnološkog, opasnog i ratnog otpada na ratom pogođenom krškom području Hrvatske
Istraživanje ugroženosti voda i optimalnog rješenja uklanjanja tehnološkog, opasnog i ratnog otpada na ratom pogođenom krškom području Hrvatske // Stvaranje stabilnog, prilagodljivog i životno sposobnog hrvatskog gospodarstva: u uvjetima globalizacije i nastajanja informacijskog društva / Božičević, Juraj (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za sustave (CROSS), 1995. str. 179-183 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), pregledni)
CROSBI ID: 2394 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Istraživanje ugroženosti voda i optimalnog rješenja uklanjanja tehnološkog, opasnog i ratnog otpada na ratom pogođenom krškom području Hrvatske
Autori
Picer, Mladen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, cjeloviti rad (in extenso), pregledni
Izvornik
Stvaranje stabilnog, prilagodljivog i životno sposobnog hrvatskog gospodarstva: u uvjetima globalizacije i nastajanja informacijskog društva
/ Božičević, Juraj - Zagreb : Hrvatsko društvo za sustave (CROSS), 1995, 179-183
Skup
Druga konferencija Tehničke znanosti za hrvatsko gospodarstvo
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 21.11.1995. - 22.11.1995
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
rat; okoliš; krš; zagađenje voda; remedijacija tla
(war; karst; environment; water pollution; soil remmediation)
Sažetak
Najveći postotak otpadnih tvari potječe iz kućanstva i poljoprivrede, međutim, najopasniji dio otpada predstavljaju otpadne tvari nastale u industrijskim procesima, zanatstvu i raznim servisima što čini tehnološki otpad. Određen dio tog tehnološkog otpada (ovisno o tehnološkom postupku kao i sistemu preobradbe otpadnih tvari) je izrazito opasan po okoliš, te se naziva opasan otpad. Postoje procjene da od svih otpadnih tvari koje ulaze u okoliš između 1 do 5 težinskih postotaka je opasan otpad ali on stvara preko 90 posto ekoloških problema.
Premda u krškom području Hrvatske zahvaćenom ratom nema izrazito velikih urbaniziranih centara (osim Splita), ono s obzirom na ugroženost tehnološkim otpadom zavređuju posebnu pozornost zbog izvanredno ekološki osjetljivog krša i nažalost bezočnog uništavanja prirodnih bogatstava, infrastrukture, nastambi i privrednih objekata tokom Domovinskog rata. Postoji velika bojazan kao i konkretni dokazi da tokom ratnih stradanja značajne količine niz vrlo opasnih tvari i njihovih ostataka ulazi u okoliš. Tako je u literaturi navedeno da prilikom požara stambenih jedinica dolazi do oslobađanja raznih usporivača plamena, koji prilikom sagorijevanja kod određenih uvjeta mogu stvarati izuzetno opasne polibromirane dibenzofurane i dibenzodioksine. S obzirom na broj spaljenih stambenih jedinica postoji određena vjerojatnost da su značajne količine ovih opasnih zagađivala prodrle u okoliš tako da postoji realna opasnost da na ovome vrlo osjetljivom području određena količina ovih tvari prodre u površinske pa i u podzemne vode.
Cjelokupni kompleks trajnog rješenja krutog otpada ovog ekološki izuzetno osjetljivog područja: odlaganje, recikliranje i uništavanje otpadnih tvari, još uvijek je u fazi proučavanja budući ga treba sistematski riješiti za dulji rok Međutim, tehnološki, opasan i ratni otpad zahtjeva hitno rješenje kontroliranog odlaganja i uništavanja budući po svom sastavu predstavlja ozbiljnu prijetnju opskrbe vode stanovništva na ovom području. Naime, u kršu kontakt između stijene i zagađene vode je malen, te su procesi purifikacije ograničeni. I u ovim izuzetno teškim uvjetima potrebno je što racionalnije prići problemu procjene realne ugroženosti izvorišta voda i vodotoka te eliminiranja ovih opasnih tvari iz otpada pa prema potrebi i najugroženijih dijelova ekosustava istraživanih područja na temelju poznatih znanstveno - stručnih saznanja i patenata. Složenost problema vidi se iz podatka dobivenog pretragom patenata u bazi "World Patents Index" (WPAT). Samo iz područja eliminacije ovih tvari iz okoliša prijavljeno je nekoliko tisuća patenata.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA