Pregled bibliografske jedinice broj: 238419
Razlozi izdvajanja i obilježja života u primarnoj obitelji djece u javnoj skrbi
Razlozi izdvajanja i obilježja života u primarnoj obitelji djece u javnoj skrbi // Dijete i društvo. Časopis za promicanje prava djeteta, 7 (2005), 2; 328-354 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 238419 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Razlozi izdvajanja i obilježja života u primarnoj obitelji djece u javnoj skrbi
(Reasons for Separation and Characteristics of Life in Primary Family of Children in Public Care)
Autori
Ajduković, Marina ; Sladović Franz, Branka ; Kregar Klaudija
Izvornik
Dijete i društvo. Časopis za promicanje prava djeteta (1332-3210) 7
(2005), 2;
328-354
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
djeca u javnoj skrbi; kriteriji izdvajanja djece iz primarne obitelji; dječji domovi; domovi obiteljskog tipa; udomiteljske obitelji
(children in public care; criteria for separation from primary family; children's homes; family-type homes; foster families)
Sažetak
U radu je prikazana usporedba obiteljskih prilika te razloga izdvajanja djece iz primarnih obitelji koja su smještena u različite oblike javne skrbi u Hrvatskoj – dječjim domovima, domovima obiteljskog tipa i udomiteljskim obiteljima. Istraživanje je provedeno u okviru projekta "Mogućnosti unapređivanja skrbi za djecu izdvojenu iz obitelji", a u njemu je sudjelovalo 762 djece oba spola u dobi od 10 do 16 godina. Prosječna dob izdvajanja djece iz obitelji je bila 8 godina, a njihova duljina boravka u javnoj skrbi u vrijeme istraživanja 5, 6 godina. Najveći dio djece u javnoj skrbi ima oba roditelja živa (61, 5%), a kod manje od 1% uzorka su oba roditelj umrla. Kod gotovo dvije trećine djece kao razlozi izdvajanja navode se zanemarivanje (62, 6%), poremećeni obiteljski odnosi (60, 6%) i siromaštvo (53, 85). Zlostavljanje (17, 5%) i napuštanje djeteta (19%) su kao razlozi izdvajanja prisutni kod jedne petine djece. U prosjeku, prije izdvajanja iz obitelji djeca su bila izložena kumulativnom djelovanju 5, 34 stresnih i traumatskih iskustava što je pokazatelj visoke razine rizika. Uz to, nakon izdvajanja njih čak 29, 4% je mijenjalo mjesto zbrinjavanja. Sastavni dio rada je usporedba obiteljskih prilika i razloga izdvajanja djece koja su živjela u državnim dječjim domovima 2000. i 2005. godine. Usporedba je pokazala da nema razlika u dobi izdvajanja djece iz primarne obitelji, a da su djeca koja sada žive u dječjim domovima su izdvojena iz primarnih obitelji prosječno dulje. Od razloga izdvajanja 2005. godine se u odnosu na 2000. godinu značajno smanjilo samo zanemarivanje, dok su jednako prisutni siromaštvo, poremećeni odnosi u obitelji i zlostavljanje djece, kao i većina ostalih visoko stresnih okolnosti. Dobiveni rezultati su analizirani pod vidom kriterija izdvajanja djece iz obitelji i mogućnostima bolje podrške obiteljima kako izdvajanje djece ne bi bilo potrebno.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb