Pregled bibliografske jedinice broj: 23829
Prijenos tehnologije i znanja u medicini
Prijenos tehnologije i znanja u medicini // Intelektualno i industrijsko vlasništvo u znanstvenoistraživačkom radu i visokoškolskom sustavu Republike Hrvatske / Zlatko Kniewald (ur.).
Zagreb: Prehrambeno-biotehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 1998. str. 15-17 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 23829 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prijenos tehnologije i znanja u medicini
(Transfer of technology and knowledge in medicine)
Autori
Filipović-Grčić Boris
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Intelektualno i industrijsko vlasništvo u znanstvenoistraživačkom radu i visokoškolskom sustavu Republike Hrvatske
/ Zlatko Kniewald - Zagreb : Prehrambeno-biotehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 1998, 15-17
Skup
SEMINAR - Intelektualno i industrijsko vlasništvo u znanstvenoistraživačkom radu i visokoškolskom sustavu Republike Hrvatske- doprinos učinkovitijem ostvarenju nacionalnog znanstvenoistraživačkog programa
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 04.02.1998. - 05.02.1998
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
prijenos znanja i tehnika; medicina; troškovi; elektronička oprema
(transfer of knowledge and techniques; medicine; expenses; electronic devices)
Sažetak
Suvremena se medicina koristi najsvježijim dometima visoke tehnologije kao npr. u implantacijskoj medicini (visokokvalitetne legure metala), u dijagnostici (nuklearna magnetska rezonanca), u provođenju operacijskih zahvata i intenzivnom liječenju (monitorska podrška), i drugdje. Sva su tehnološka dostignuća koja se koriste u medicini zaštićena patentima. Međutim napredak, odnosno kvaliteta medicinske usluge sastoji se od najmanje dviju komponenti - tehnologije i znanja. Prijenos tehnologije je ograničen direktno i jedino visokom cijenom vrhunske medicinske opreme. Druga je komponenta kvalitete medicinske usluge, znanje, praktički besplatno. Znanje je temelj medicinske usluge i nije zaštićeno, dapače svi zdravstveni djelatnici (liječnici i medicinske sestre) su potaknuti na stvaranje fundusa znanja koje se stavlja svima ostalima na raspolaganje. Prijenos znanja je jednostavan, odvija se putem standardne udžbeničke literature, dopunskom literaturom - periodičkim publikacijama sa još svježijim fundusom znanja i iskustava te redovitim i izvanrednim, ponekad i tematskim, sastancima (kongresima) i radionicama stručnih društava različite razine (domaći, regionalni, europski i svjetski). Na taj je način ukupno znanje o pojedinoj temi dato na raspolaganje svima zainteresiranima. K tome, transfer znanja u medicini se ostvaruje putem studijskih boravaka te stručnim i znanstvenim stipendijama. Ovi oblici prijenosa znanja su zapravo besplatni, odnosno korisnici snose samo režijske troškove.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
058409
Ustanove:
Prehrambeno-biotehnološki fakultet, Zagreb
Profili:
Boris Filipović-Grčić
(autor)