Pregled bibliografske jedinice broj: 23718
Ekstrakcija 4-(2-piridilazo)rezorcinola i 4-(2- tiazolilazo)rezorcinola uz cetiltrimetilpiridinijev ion u kloroform
Ekstrakcija 4-(2-piridilazo)rezorcinola i 4-(2- tiazolilazo)rezorcinola uz cetiltrimetilpiridinijev ion u kloroform // Sažeci XVI Hrvatskog skupa kemičara i kemijskih inženjera / Gojo, Miroslav ; Trajkov, Nada ; Smolec, Sonja (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 1999. str. 195-195 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 23718 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ekstrakcija 4-(2-piridilazo)rezorcinola i 4-(2-
tiazolilazo)rezorcinola uz
cetiltrimetilpiridinijev ion u kloroform
(Extraction of 4-(2-pyridylazo)resorcinol and 4-(2-
thiazolylazo)resorcinol with
cetyltrimethylammonium ion into chloroform)
Autori
Marić, Ljiljana ; Široki, Marija ; Allegretti- Živčić, Vlasta
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Sažeci XVI Hrvatskog skupa kemičara i kemijskih inženjera
/ Gojo, Miroslav ; Trajkov, Nada ; Smolec, Sonja - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 1999, 195-195
Skup
XVI Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 23.02.1999. - 26.02.1999
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
ekstrakcija ; spektrofotometrija ; cetiltrimetilpiridinijev ion
(extraction ; spectrophotometry ; cetyltrimethylammonium ion)
Sažetak
4-(2-Piridilazo)rezorcinol (PAR) i 4-(2- tiazolilazo)rezorcinol (TAR) poznati su djelotvorni reagensi za spektrofotometrijsko određivanje metalnih iona bilo izravno u vodenim otopinama, ili u organskoj fazi nakon ekstrakcije. Cetiltrimetilamonijev ion (CTMA) često se primjenjuje kao reagens za poboljšanje ekstrakcijskih svojstava reagenasa. Sa ciljem boljeg razumijevanja ekstrakcijskih mehanizama kompleksa s metalnim ionima, istraženo je ekstrakcijsko ponašanje samih reagenasa PAR i TAR u kloroform u prisutnosti cetiltrimetilamonijevog bromida. Istraživanja ekstrakcijskih parametara provedena su spektrofotometrijski, određivanjem koncentracije TAR-a i PAR-a u vodenoj i u organskoj fazi nakon ekstrakcije1. Sustavi PAR- CTMA i TAR-CTMA ekstrahiraju se u širokom području pH, a ekstrakcija ovisi i o primjenjenom suvišku CTMA. Maksimalna ekstrakcija (oko 90-95 %) postiže se u području pH 7-9, uz optimalni suvišak CTMA. Prema podacima dobivenim određivanjem sastava ekstrahiranih vrsta metodom kontinuirane varijacije i metodom molarnih omjera može se pretpostaviti da se pod optimalnim uvjetima u organsku fazu ekstrahiraju PAR:CTMA, odnosno TAR:CTMA u omjeru 1:1. Budući da se u navedenom području pH PAR i TAR pojavljuju pretežno u anionskom obliku, može se pretpostaviti da se ekstrahirane vrste u otopini nalaze ponajprije u obliku ionskih parova. 1. Lj. Marić, M. Široki, Anal. Chim. Acta 318 (1966) 345.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija