Pregled bibliografske jedinice broj: 23701
Redukcija bakra(II) u prisutnosti tiocijanatnog iona
Redukcija bakra(II) u prisutnosti tiocijanatnog iona // Sažeci XVI Hrvatskog skupa kemičara i kemijskih inženjera / Gojo, Miroslav ; Trajkov, Nada ; Smolec, Sonja (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Hrvatsko kemijsko drustvo, 1999. str. 194-194 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 23701 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Redukcija bakra(II) u prisutnosti tiocijanatnog iona
(Reduction of copper(II) in presence of thiocyanate
ions)
Autori
Gojmerac Ivšić, Astrid ; Tamhina, Biserka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Sažeci XVI Hrvatskog skupa kemičara i kemijskih inženjera
/ Gojo, Miroslav ; Trajkov, Nada ; Smolec, Sonja - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Hrvatsko kemijsko drustvo, 1999, 194-194
ISBN
953-96041-68
Skup
XVI. Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 23.02.1999. - 26.02.1999
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
bakar(II) ; redukcija ; tiocijanatni ion
(reduction ; copper(II) ; thiocyanate ion)
Sažetak
Studirana je ekstrakcija bakra(II) u obliku tiocijanato kompleksa s cetiltrimetilamonijevim(CTMA) bromidom u kloroform određivanjem koncentracije neekstrahiranog bakra AAS-om u vodenoj fazi nakon ekstrakcije i određivanjem koncentracije ekstrahiranog bakra mjerenjem apsorbancije organske faze pri 409 nm. Maksimalna i konstantna apsorbancija organske faze je u istom koncentracijskom području tiocijanata i CTMA kao i za kvantitativnu ekstrakciju bakra ; koncentracija tiocijanata ł0, 05M i CTMA ł5×10-3M za 3×10-4M Cu(II). Konstantna apsorbancija organske faze je u području 0, 05M-3M H2SO4 iako se bakar kao tiocijanato kompleks kvantitativno ekstrahira u širem području kiselosti od pH 5, 5 do 3M H2SO4. Uzrok tome je redukcijsko djelovanje suviška tiocijanatnog iona kod koncentracije H2SO4<0, 05M. Nastali Cu(I) tiocijanato kompleks također se ekstrahira s CTMA u kloroform te ne utječe na koncentraciju ukupno ekstrahiranog bakra. Također je utvrđeno da ekstrakcijom kod koncentracije H2SO4>0, 05M apsorbancija organske faze ne ovisi o vremenu kontakta vodene i organske faze jer u tom području kiselosti ne dolazi do redukcije Cu(II) u Cu(I) sa suviškom tiocijanata. Ako se ekstrakcija provodi kod koncentracije H2SO4<0, 05M dolazi do postupnog smanjenja apsorbancije povećanjem vremena kontakta faza što ukazuje da do redukcijskog djelovanja tiocijanata dolazi za vrijeme kontakta organske i vodene faze. Nakon odvajanja faza apsorbancija organske faze je konstantna neovisno o pH vodene faze prije ekstrakcije.Redukcijsko djelovanje tiocijanatnog iona za vrijeme ekstrakcije Cu(II) tiocijanato kompleksa s CTMA potvrđeno je ispitivanjem utjecaja askorbinske kiseline na ekstrakciju i apsorbanciju organske faze pri 409 nm.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija