Pregled bibliografske jedinice broj: 236954
Kronični relapsirajući oblik eksperimentalnog alergijskog encefalomijelitisa kao animalni model za istraživanje multiple skleroze
Kronični relapsirajući oblik eksperimentalnog alergijskog encefalomijelitisa kao animalni model za istraživanje multiple skleroze // Anali "Opće bolnice dr. J. Kajfeš", 8 (1989), 134-137 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 236954 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kronični relapsirajući oblik eksperimentalnog alergijskog encefalomijelitisa kao animalni model za istraživanje multiple skleroze
(Chronic relapsing form of experimental allergic encephalomyelitis as animal model for multiple sclerosis investigation)
Autori
Morović, Miro ; Rukavina, Daniel ; Sepčić, Juraj
Izvornik
Anali "Opće bolnice dr. J. Kajfeš" (0350-252X) 8
(1989);
134-137
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Kronični relapsirajući eksperimentalnog alergijski encefalomijelitis; štakor
(Chronic relapsing experimental allergic encephalomyelitis; rats)
Sažetak
Prikazan je životinjski model kroničnog relapsirajućeg eksperimentalnog alergijskog encefalomijelitisa (CREAE) u istraživanju multiple skleroze (MS). Senzibilizacijom juvenilnih štakora osjetljivog soja DA i hibrida F1 otpornog i osjetljivog soja AO x DA s heterogenim moždanim tkivom u kompletnom Freundovom adjuvansu (CFA) dobiva se u većine životinja klinička slika CREAE. To je važno za poznavanje patogeneze oštećenja i kliničkog liječenja MS. Primjenom monoklonskih protutijela pokazalo se da limfociti u SŽS u latentnoj fazi pripadaju CD8 stanicama (CD8 je biljeg za citotoksične i supresorske T limfocite). Može se pretpostaviti da ta infiltracija mononukleata u SŽS predstavlja specifičnu reakciju koja je vjerojatan izraz premještanja senzibiliziranih stanica iz periferije u latentnom periodu prije pojave kliničkih znakova MS. Potvrđuje se mišljenje CWM Adamsa da je početak upalnog procesa u stijenci vena-kapilara SŽS. Autori su na svom modelu uočili već u akutnoj fazi MS nalaz degradacijskih produkata mijelina u endotelu krvnih žila - sudanofilni stadiji, koji doduše, nije siguran dokaz inicijalnih oštećenja. Intradermalno ubrizgavanje homogenata goveđeg mozga i mjerenje kožnih vezikula (2, 4, 8, 24, 72 sata nakon početka) pokazalo je izvjestan porast kožne osjetljivosti u početnim fazama EAE u osjetljivih sojeva štakora prije nastupa kliničkih manifestacija. Kasna reaktivnost između skupine osjetljivih i rezistentnih životinja nije bila značajna. Splenektomijom, ciklosporinom i ciklofosfamidom uspjelo je u pokusu potisnuti razvoj EAE. Ciklosporinom (CyA) peroralno 20 mg/kg težine kroz 20 dana započetim dan prije senzibilizacije encefalitogenom emulzijom primjećen je terapijski učinak već nakon prve doze lijeka. Međutim, u toj skupini nakon 25-27 dana tretmana došlo je do iznenadne smrti 50% pokusnih životinja, što je vjerojatno posljedica toksičnosti lijeka u životinja s razvijenom kliničkom slikom bolesti. Terapijski učinci postignuti u eksperimentalnom modelu ne dopuštaju šire zaključke o mogućim kliničkim aplikacijama, ali predstavljaju poticaj za daljnja istraživanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka