Pregled bibliografske jedinice broj: 23691
Planktonski ostrakodi i kladoceri južnojadranske kotline
Planktonski ostrakodi i kladoceri južnojadranske kotline, 1998., magistarski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 23691 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Planktonski ostrakodi i kladoceri južnojadranske kotline
(Planktonic ostracods and cladocerans in the south Adriatic pit)
Autori
Brautović, Igor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
30.10
Godina
1998
Stranica
55
Mentor
Kršinić, Frano
Ključne riječi
planktonski ostrakodi; kladoceri; Jadransko more
(planktonic ostracods; cladocerans; Adriatic sea)
Sažetak
Studiran je kvalitativni i kvantitativni sastav, životni ciklus, sezonske i vertikalne promjene planktonskih ostrakoda i kladocera sjevernog dijela Južnojadranske kotline. Uzorci su prikupljeni na pet postaja tijekom pet sezonskih krstarenja m/b "Bios" od 20. travnja 1993. do 22. veljače 1995. mrežom tipa Nansen, finoće tkanja 250 mm opremljenom uređajem za zatvaranje. Tjedna uzorkovanja su obavljena m/č "Mrkan" na postaji jednu milju jugozapadno od otoka Lokruma od 16. svibnja 1995. do 9. prosinca 1996. mrežom tipa Nansen, finoće tkanja 200 mm.
Prvi put za područje Jadranskog mora utvrđeno je osam vrsta planktonskih ostrakoda: Conchoecia. echinulata, C. microprocera, C. macroprocera, C. elegans, C. rotundata, C. spinifera, C. loricata i C. rhynchena. Potvrđeno je postojanje sedam ranije poznatih vrsta: Conchoecia spinirostris, C. porrecta adriatica, C. porrecta, C. magna, C. curta, C. procera, i Archiconchoecia striata.
Ostrakodi su najbrojniji zimi. Nalaze se na svim dubinama, a najveći broj jedinki je u sloju od 300 do 100 m. Ženke se nalaze dublje od mužjaka i nezrelih jedinki. Ukupan broj ženki je oko 30% veći od mužjaka. Odrasle jedinke su brojnije zimi, u kasno ljeto i ranu jesen, a juvenilne zimi. Veća noćna pomicanja prema površini su utvrđena za vrste Conchoecia elegans i C. curta. Najveća vrsta Conchoecia rhynchena živi u sloju od 1000 do 600 m. Najveći ukupan broj 11.7 jed./m3 je zabilježen na postaji Lokrum 16. veljače 1996. Najbrojnija i najmanja vrsta je Archiconchoecia striata s maksimumom od 110 ženki, 100 mužjaka i 130 juvenilnih jed./100 m3, 17. rujna 1993. na postaji P - 100A.
Identificirano je šest vrsta kladocera: Penilia avirostris, Podon intermedius, P. polyphemoides, Evadne spinifera, E. tergestina i E. nordmanni. Žive u površinskom sloju.
U pozitivnoj korelaciji s temperaturom su vrste Penilia avirostris, Evadne spinifera i E. tergestina. Vrste E. nordmanni i P. intermedius su u negativnoj korelaciji s temperaturom. Na priobalnim postajama najbrojniji su u rujnu, a udaljenijim od obale u lipnju. Najveća ukupna vrijednost 827 jed./m3 zabilježena je na postaji Lokrum 26. rujna 1996. s udjelom vrste Penilia avirostris od 97.6%. Životni ciklus vrsta P. avirostris i Evadne tergestina se potpuno poklapaju. S povećanjam broja jedinki pojedine vrste povećava se udjel partenogenetskih ženki.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
00010102
Ustanove:
Institut za oceanografiju i ribarstvo, Split
Profili:
Igor Brautović
(autor)